Yatırım yapmaya başla!

Üretimde Kısıtlamaya Gitme İhtimalinin Güçlenmesiyle Petrol Yükseldi

Petrol fiyatları, arz kısıntısına yönelik gelişmelerle yükselişe geçti. Suudi Arabistan ve Rusya'nın arz kısıntısını güçlendirmesiyle birlikte fiyatlar tırmandı. İşte petrol piyasasından son gelişmeler;
Üretimde Kısıtlamaya Gitme İhtimalinin Güçlenmesiyle Petrol Yükseldi

Petrol piyasasında olumlu gelişmeler yaşanıyor. Suudi Arabistan, anlaşma yapılan tarihten daha önce üretimi kısmaya hazır olduğunu açıkladı. Aralarında Rusya’nın da bulunduğu OPEC dışı üreticiler ise 2017 yılında daha az üretim taahhüdünde bulundu. Böylece dünyanın en büyük üreticileri, petrol arzında sıkılaştırmaya yönelik taahhütlerini güçlendirmiş oldu. Petrol ise gelişmelerin etkisiyle 2015 yılının Temmuz ayından bu yana gördüğü en yüksek seviyelere çıktı.

Vadeli petrol kontratları, New York piyasasında % 5,8 ve Londra piyasasında ise % 6,6 oranında yükseldi. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, Cumartesi günü yaptığı açıklamada; dünyanın en büyük petrol üreticisi olan Suudi Arabistan’ın üretimi, geçen ay OPEC üyeleri ile anlaşmaya vardıkları şekilde kısacağını söyledi.

Al-Falih’in açıklamalarının ardından OPEC dışı ülkelerin, OPEC’e katılma ve üretimi 2017 yılında günlük 558 bin varile düşürme konusunda anlaştıkları haberi geldi. Bu durum ise rakipler arasında son 15 yıldaki ilk anlaşmaya işaret etti.

Petrol, OPEC’in 30 Kasım tarihinde, son 8 yılda ilk kez üretimi kısma konusunda anlaşmaya varmasından bu yana yaklaşık % 20 oranında yükseldi. OPEC 2014 yılında “istediğin kadar üret” kararı almıştı. Bu karara öncülük eden Suudi Arabistan, şimdi de petrol piyasasının kontrolünü yeniden ele geçirmeye öncülük ediyor.

OPEC ve OPEC dışı ülkelerin üretimi kısma planı, dünya petrolünün % 60’ını üreten ülkeleri kapsamakta. Ama bu ülkeler arasında ABD, Çin, Kanada, Norveç ve Brezilya gibi önemli üreticiler yer almıyor.

Melbourne’de bulunan IG Ltd. Baş Piyasa Stratejisti Chris Weston, alınan kararları yorumladı. Petrol üreticilerinin, piyasayı daha yukarıda dengeye kavuşturmak istediklerini vurgulayan Weston, bunun çok güçlü bir mesaj olduğunu dile getirdi. Weston, yapılan açıklamanın içeriğine bakıldığı zaman, olabildiğince yukarı yönlü olduğunu görünüm olduğuna dikkat çekti.

Son gelişmelerle birlikte; Ocak vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex piyasasında 3,01 dolar yükseldi ve varil başına 54,51 dolara çıktı. Bu seviye ile 6 Temmuz 2015 tarihinden bu yana görülen en yüksek seviyeyi kaydetmiş oldu. Ardından Hong Kong saati ile 10.20 sularında 53,84 dolara geldi. Kontrat fiyatları, önceki iki seansta ise toplam % 3,5 oranında yükselmişti ve Cuma gününü 51,50 dolardan kapatmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum