Yatırım yapmaya başla!

9 Aya Uzatılan Üretim Kısıntısı Kararı Petrolde Fiyat Artışına Neden Oldu

Zayıflayan petrol talebiyle birlikte petrol arzı kesintilerini 9 aya uzatma kararı alan OPEC’in bu kararı sonrasında fiyatlar yükseldi.
9 Aya Uzatılan Üretim Kısıntısı Kararı Petrolde Fiyat Artışına Neden Oldu

Viyana’da gerçekleştirilen OPEC 176. Olağan Toplantısı’nın ardından petroldeki arz kesintisi kararının 9 aya çıkarılması öngörülüyordu. Beklenen gerçekleşti ve yetkililer arz kesintisini uzattı. Zayıflayan ekonomik verilerle petrol fiyatlarındaki aşağı yönlü baskıya rağmen, alınan bu uzatma kararıyla petrol fiyatları %1 civarında artışla yükselme kaydetti.

Fakat petrol fiyatlarındaki bu durumun OPEC toplantısında alınan uzatma kararının yanı sıra ABD ve Çin arasında geçen görüşmeyle alakalı olduğu düşünülüyor. Petrol piyasası uzmanı Amrita Sen’e ait olan bu fikre göre, iki ülke arasındaki görüşme petrol fiyatlarında belirleyici bir unsur olacak. ABD, Çin ve Avrupa’dan gelen zayıf imalat verileri ise petrol fiyatlarını olumsuz etkiliyor.

Petrol, pazartesi günü varil başına 60 doların altındaydı. New York’ta işlem gören vadeli kontratlar %0.4 yükseldi.

Petrol Pazartesi Günü Varil Başına 60 Doların Altına İndiDiğer bir taraftan ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi tarafından Pazartesi günü yapılan açıklama ile, Avrupalı havacılık şirketi Airbus’a transatlantik sübvansiyon sağlanması nedeniyle AB’ye uygulanabilecek ek vergilerin kapsayacağı 4 milyar dolar değerindeki ürünün listesinin yayımlamasıyla ticaret endişeleri yatırımcıların gündemine yeniden oturdu.

Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Aurus Wealth Advisors İcra Direktörü Reiner Michael Preiss, ticaret savaşının büyümesi halinde petrolün 45 dolara kadar düşebileceğini öngörmüştü. Haziran ayı ortasından beri yükseliş kaydeden petrolün bu durumunda Orta Doğu’daki tansiyon önemli rol oynamıştı.

ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığı konusu hafta sonu Trump ve Xi tarafından gerçekleştirilmişti. Müzakerelerin sürmesinin petrol talebi için önemli olduğu düşünülüyor.

Trump ve Xi GörüşmesiABD ve Çin arasındaki ticaret savaşında çözüme yaklaşılması yönündeki gidişat, yine petrol fiyatını yükselten önemli bir etken olmuştu. Seul’de Samsung Futures Inc. emtia analisti Kim Kwangrae, “Güçsüz ekonomik büyüme göstergeleri zayıf büyüme endişelerini artırdı. Bu, OPEC’in üretim kısıntılarını uzatmasını gölgeliyor. Piyasalara hala OPEC anlaşmasının detaylarını merak ediyor.” dedi.

New York’ta işlem gören Ağustos vadeli Brent petrolü kontratları TSİ 11:10’da en yüksek 59.09’dan alıcı buldu. Pazartesi günü kontratlar %1.1 yükselişle kapandı. Londra’da işlem gören Eylül vadeli Brent petrol kontratları %0.28 yükselerek 65.24 dolardan alıcı buldu. Brent petrol kontratları Pazartesi günü %0.5 yükseldi. Küresel petrol göstergesi Brent, aynı ay vadeli WTI’ya göre 5.99 dolardan primli işlem görüyor.

Diğer bir taraftan Venezuela Petrol Bakanı ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Konferansı Başkanı Manuel Quevedo, toplantının ardından alınan 9 aylık uzatma kararından oldukça memnun görünüyor. Alınan bu karar kapsamında petrolde günlük 1.2 milyon varillik üretim kesintisi yapılacak. Bu kesinti, petrol fiyatlarına destek amaçlı yapılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum