Yatırım yapmaya başla!

Üretim Çin’den Uzaklaşsa Bile Güneydoğu Asya Dünyanın Bir Sonraki Fabrikası Olmayabilir

ABD-Çin ticaret anlaşmazlığı küresel pazarları ve iş dünyasını etkilemeye devam ederken çokuluslu şirketlerin iş stratejilerini ayarladıklarını söyledi. Detaylar aşağıda;
Üretim Çin’den Uzaklaşsa Bile Güneydoğu Asya Dünyanın Bir Sonraki Fabrikası Olmayabilir

Bain and Company tarafından yapılan bir anket, ABD-Çin ticaret anlaşmazlığının Amerikan çokuluslu şirketleri fabrikalarının yerini değiştirmeye zorladığını ve önümüzdeki 12 ay içinde tedarik zincirleri için iş stratejilerini ayarlamaya yönlendirdiğini gösterdi. Danışmanlık şirketinin başkan yardımcısı Gerry Mattios değişikliğin gerçekleştiğini söyleyerek; “2018 sonunda benzer bir rapor yayınladığımızda, şirketlerin yüzde 50’sinden fazlasının aslında kararsız oldukları, büyük kararların alınmadığı sonucuna ulaşmıştık” dedi.

Ancak şu anda katılımcıların yüzde 60’ının bilançolarında dalgalanmalar gördükleri için harekete geçmeye hazır olduklarını söyledi. Ayrıca müşterilerin bunun bir kısmını ödemeleri gerektiğini ve tedarik zincirlerini yeniden nasıl değerlendireceklerini düşündüğünü kaydetti.

Bain yöneticisi Mattios, Çin’in ülkeyi dünyanın üretim merkezi konuma iten önemli bir maliyet avantajına sahip olsa da bu avantajın maliyetler arttıkça aşındığını dile getirdi.

Çin Maliyet Avantajı Azalıyor Ayrıca ankette, Çin’de faaliyet gösteren ABD’li çokuluslu şirketlerde 200’den fazla üst düzey yöneticiye ve kıdemli tedarik zinciri yetkililerine sorular yöneltildiği, onların devam eden ticaret anlaşmazlığı konusundaki görüşlerinin anlamaya çalışıldığı bilgisi verildi. Söz konusu anketle ilgili Mattios, ülke tüketime dayalı bir ekonomi olma yolunda ilerlerken bazı imalatların hala Çin’de kalacağını öngördü. İhraç edilen bazı ürünlerin üretim hatlarının Güneydoğu Asya’ya taşınacağını da söyledi.

Yine de Güneydoğu Asya’nın Çin’in yirmi yıl önce yaptığı gibi dünyanın fabrikası olacağını düşünmediklerini vurguladı.

Güneydoğu Asya Bir Sonraki Dünya Fabrikası Olmayacak “Şu an gördüklerimiz otomasyondan, teknolojik gelişmelerden kaynaklanıyor. Eskiden sahip olduğumuz birleştirilmiş küresel üretim merkezlerinden daha parçalı bir üretim alanına doğru ilerliyoruz.” diyen danışmanlık uzmanı, açıklamalarıyla dikkat çekti. Örneğin şirketler ABD ve Avrupa’daki müşterilerine daha yakın olan çeşitli tesislerde üretim yapmayı planlıyorlardı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki iki taraflı ticaret anlaşmazlığı küresel piyasaları ve işletme duyarlılığını etkilerken, çokuluslu şirketler harekete geçiyorlardı. Bazı şirketler halihazırda yeni tedarikçiler, yeni yenilik kaynakları ve yeni üretim alanları aramaya başlamıştı.

“Nihayetinde birisi tedarik zincirine maliyet katan bu uzun ticaret anlaşmazlığının bedelini ödemek zorunda” diyen Mattios, tüketici ya da üreticinin pazar payını korumak için bazı maliyetleri yüklenmek zorunda kalacağını öngördü. Ayriyeten tüm stratejilere rağmen kesin olan bir şey olduğunun, bunun da ticaret anlaşmazlığındaki belirsizliğin kimseye yardım etmemesi olduğunun üzerini çizdi. “Şirketler harekete geçmeye hazır olmalarına rağmen planlarını yapmaya başlayabilmeleri için istikrarın sağlanması için şiddetli bir istek var” ifadeleriyle de konuşmasını sonlandırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum