Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Üretim ABD’deki Soğuk Havayla Azalırken, Petrol Yükselişini Sürdürüyor

Teksas’taki üretim tesislerinin hava şartları nedeniyle aksaklık yaşaması, Salı günü petrol fiyatlarını yukarı yönde etkileyen ana unsur oldu.
Üretim ABD’deki Soğuk Havayla Azalırken, Petrol Yükselişini Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’deki soğuk hava Teksas’taki petrol üretim tesislerini etkiledi. Mevcut durumda Suudi Arabistan’ın gönüllü kesinti kararı ve OPEC’in arz-talep dengesini kurma konusundaki kararlılığı, küresel üretimde büyük ölçüde düşüş yarattı. Bu gelişmeler gölgesinde petrol fiyatları 13 ayın en yükseğinde kalmaya devam ediyor.

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü, TSİ 09.44’te %1,23 değer kazancıyla hareket ediyor.
Ham Petrol %1,23 Artıda Fiyatlanıyor
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Amerikan tipi ham petrolü şu dakikalarda 60,22 dolardan işlem görüyor. Pazartesi günü 61 dolar seviyesine dayanan ham petrol, günün devamında kazancının bir kısmını vererek 59,47’den kapandı. Salı günü açılışta yeniden 60 dolar üstünü gören fiyatlar 2020’nin Ocak ayından bu yana en yüksek seviyede kalmaya devam ediyor.

Analistler tüm dünyada aşı çalışmalarının hızlanmasının, bazı ülkelerde vakalarda kayda değer oranda düşüş olmasının ve ABD teşvik paketinin petrol fiyatlarını desteklediğini belirtiyor.

Fakat şu an gerçekleşen yükselişin altında yatan en büyük etken ABD’deki soğuk hava dalgası ile birlikte üretim tesislerinde çalışmaların kesintiye uğraması oldu. Analistler gün içerisinde 61 $ seviyesinin görülebileceğini, olası düşüşlerde ise yeniden 59,50’ye çekileceğini tahmin ediyor.

Şu dakikalarda %0,32 yükselişle, 63,51 dolardan işlem gören Nisan vadeli Brent petrolü, dün 63,76 ile son bir yılın en yüksek seviyesine çıktı. Yıllık kazancı %10,62 olan Brent petrolü, Salı gününe 63,3 dolardan başlangıç yaptı.

Bu arada Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, İskenderun Körfezi’ndeki 10 milyar dolarlık rafineri ve petrokimya yatırımlarına hız verildiğini duyurdu.

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez Ceyhan Petrokimya Tesisi AçıklamasıBu yılın ilk yarısında yer tespiti çalışmalarının bitmesi planlanan tesis sayesinde, Türkiye’nin bu alandaki dışa bağımlılığının azaltılması hedefleniyor. 2023 yılında Ceyhan’ın petrokimya üssü olmasının hedeflendiği projede, yatırımlar için yabancı ortak alınacak.

Türkiye’nin uluslararası enerji merkezi olmasına katkıda bulunacağı ve dış ticaret açığını yıllık ortalama 1,5 milyar dolar azaltacağı öngörülüyor. TVF Genel Müdürü Sönmez, yatırımlar konusunda nihai kararın 24-36 ay gibi bir süreç sonunda verileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%