Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Üretime İki Hafta Ara Veren Tofaş Hisseleri Güne Düşüşle Başladı

Tofaş hisseleri iki günlük güçlü performansına ardından zirvesini güncelledikten sonra üretime ara verileceği haberleriyle bugüne düşüşe geçti.
Üretime İki Hafta Ara Veren Tofaş Hisseleri Güne Düşüşle Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları A.Ş. (Tofaş), bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) üretime iki hafta süreyle ara verileceğini bildirdi. Üretim faaliyetlerinin durdurulmasının nedeni ise yurt dışından gerçekleşen tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar şeklinde açıklandı.

19.03.2021 ve 5.04.2021 tarihleri arasında üretime ara verecek olan Tofaş, koronavirüs nedeniyle elektronik bileşen tedarik sorunu yaşadığını söyledi. Mikroçip tedarik sorununun üretimi etkilemesi nedeniyle bu kararın alındığını bildirdi.

Kararın etkilerinin minimum düzeyde tutulması için üretime ara verilen süre içinde üretim tesislerinin bazı periyodik bakım çalışmalarını gerçekleştireceğini de ifade etti. Şirketin aldığı bu kararın ardından iki gün güçlü performans gösteren hisseleri, güne düşüşle başlangıç yaptı.

Dünkü işlemleri 38,7 liradan kapatan TOASO kodlu hisseler, bugüne 38,26 liradan başladıktan sonra 37,54 liraya kadar geriledi.
Tofaş Hisseleri %2,38 Düşüş
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Açılıştaki düşüşün ardından TSİ 10.15 sularında %2,38 oranında negatif bölgede seyrederek 37,78 liradan işlem görmeye başladı. Tofaş hisseleri dünkü işlemlerde 41,44 liraya çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetmişti. Kâr payı dağıtımı haberlerinin etkisiyle dünkü güçlü performans, öğleden sonraki işlemlerde düşüşe geçmişti.

Hisselerin zirvenin ardından düşüşü bir miktar kâr satışı olurken, bugünkü gelişmeler düşüşü hızlandırdı. Hisselerin haftalık getirisi %1,42 oranında negatif bölgeye kayarken, aylık kazancı %6 düzeyinde bulunuyor. Tofaş hisseleri yıllık bazda ise %60,03 değer kazandı.

Tofaş hisselerinin aşağı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 37,69 lira seviyesi ilk destek olarak takip edilecek. Eğer düşüş biraz daha hızlanırsa 37,40 lira seviyesi gündeme gelecek. Direnç noktaları ise 38,27 ve 38,56 lira seviyelerinde bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu