Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Pahalı 10 Askeri Araç

Bizler bu yazımızda en pahalı 10 askeri aracı inceledik, dilerseniz hep birlikte göz atalım...
En Pahalı 10 Askeri Araç
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çoğu ülkenin en fazla yatırım yaptığı alanlardan biri silahlı kuvvetlerdir. Teknolojinin vardığı son nokta, bu yatırımı birazda zorunlu kılıyor. Buradaki yatırım pahalıya mal olan silahlardan çok, araçlara ayrılmaktadır.
Ülkelerin zenginliğine göre aldıkları ya da tasarladıkları araçlar farklılık göstermektedir. Dünyanın en pahalı askeri araçları, her türlü teknolojik özelliklerle donatılmış, en son çıkan silah teknolojisini bünyesinde barındırır. Denizaltı, uçak, gemi ve kara taşıtlarının neredeyse hemen hemen hepsinde tomahawk füzeleri, nükleer reaktörler, güçlü motorlar ve diğer savaş malzemelerini görebilmek mümkün.

Tabi ki en pahalı askeri araçların çoğunluğu, Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri’ne aittir. Ülkenin gelişmiş teknoloji ve ekonomisi bu oluşumu mümkün kılıyor. Dünya üzerinde oluşan silahlı araç ticaretinin büyük payı yine bu ülkeye aittir.

10 INS Vikramaditya

2.35 Milyar Dolar

INS VikramadityaKiev sınıfına ait uçak gemisi INS Vikramaditya’yı Hindistan hükümeti, Rusya’nın askeri-endüstriyeline sattı. Savaş gemisi 44.500 ton ağırlığında, 284 metre uzunluğunda ve 61 metre genişliğindedir.

INS Vikramaditya, 7.000 deniz millik menzile sahip. Geminin, 6 turbo alternatör ve 6 dizel alternatör özellikleri 8 dizel kazan sistemi ile çalışmaktadır. Aracın, 1.600 ve 2.000 arasında mürettebat taşıma kapasitesi vardır. Aynı zamanda gemi, 30’dan fazla uçak, helikopter ve diğer araçları taşıyabilir.

GCM Yatırım Banner

9 B-2 Spirit Stealth Bomber

2.4 Milyar Dolar

B-2 Spirit Stealth BomberB-2 Spirit, oldukça gelişmiş özelliklere sahip uzun menzilli bombardıman uçağıdır. Bu uçağın dış kaplaması radar sinyallerine yakalanmamak için tasarlanmıştır. Kaplama, nükleer saldırı durumunda radyasyona karşı uçağı korur. Uçağın şekli, motorlarını gizlemesi için özel olarak tasarlanmış ve yaklaşık 52.500 dolara mal olmuştur.

Uçak, yaklaşık 227 kilogram silah taşıyabilir. Üzerinde bulunan 16 nükleer başlıklı bomba 6.000 deniz milli menzile sahiptir. Bu uçak, çarpıcı egzotik yapısı ve inanılmaz gelişmiş teknolojisi ile tek kanatlı doğal uçuştan esinlenerek üretilmiştir.

8 Varyag Aircraft Carrier

2.4 Milyar Dolar

Varyag Aircraft CarrierSovyetler Birliği 1991 yılında çöktüğü zaman Varyag’ın sadece % 70’i tamamlanmıştı. Bunun üzerine Rusya uçağı, Ukrayna’ya transfer etti. İnanılmaz gemi o zaman bir motoru ve dümeni olmadan sadece 20 milyon dolara Çinli seyahat acentesine satıldı. Uçak hakkında içinde kumar oynatmak ya da lüks resort olarak işletmek gibi planlar yapıldı.

Kuznetsov sınıfı taşıyıcı Varyag Çin hükümeti tarafından kuru bir liman üzerine park edilmiştir. Geldiği günden beri de Amerika Birleşik Devletleri tarafından yakından takip edilmiştir. Kimse Varyag için uygulanacak planın hala ne olduğunu bilemiyor. Fakat savunma uzmanları uçağın; bir eğitim platformu olarak hizmet edebileceğini ya da Çin hükümeti tarafından geliştirilip, Çin’in ikinci en büyük uçak gemisine dönüştürülebileceğini düşünmektedir.

7 Virginia Class Submarine

2.5 Milyar Dolar

Virginia Class SubmarineYeni sınıf saldırı denizaltısı, sığ ve derin su mücadeleleri için özel olarak geliştirildi. Virginia sınıfı gemi bir nükleer reaktör tarafından desteklenmektedir. Tek bir patlama ile 16 cruise füze kadar etki yapabiliyor.
4 torpido tüpü ve 12 dikey füze rampası vardır. Bu geminin gizli keşif ve mücadele yetenekleri bulunmaktadır. Nükleer reaktörler 29 megavat üzerinde enerji üreten 2 türbin motor ve pompa jeti ile eşleştirilmiştir.

6 USS America

3.4 Milyar Dolar

USS AmericaUSS Amerika, LHA 6 Amerika sınıfı amfibi hücum gemisi ve Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri’nin en yeni savaş gemilerinden birisidir. Gaz yakıtlı türbin sistemi ile donanmış USS America’nın operasyonel aralığı, 35 kilometrede 11.000 deniz mili ve 20 kilometrede 35.000 km uzaklıktadır. Bu savaş gemisi 86.000 metrekarelik uçuş güvertesinde 10 ya da 34 uçak taşıyabilir. Gemide ayrıca araçlar için 18.000 metre kare park yeri vardır.

5 Charles de Gaulle Aircraft Carrier

4 Milyar Dolar

Charles de Gaulle Aircraft CarrierYapımı onlarca yıl süren ve pahalı bir bütçeye mal olan tartışmalı proje Fransa’nın Charles de Gaulle uçak gemisi ilk olarak 1986 yılında ele alındı. Bir takım politik sorunların ardından son zamanlarda kullanılmaya başlandı. Charles de Gaulle Aircraft Carrier, nükleer enerjili ilk Fransız uçağıdır.

Geminin, 40 uçak ve 1.900 personele kadar taşıma kapasitesi vardır. Charles de Gaulle 261 metre uzunluğunda ve 63 metre genişliğinde bir güverteye sahip. Fransa’nın Ocak 2015 yılında gemiyi IŞİT’e karşı Basra Körfezi’ne göndereceği bildirilmişti.

4 HMS Astute

5.5 Milyar Dolar

HMS AstuteKraliyet Donanması Nimitz sınıfı denizaltı HMS Astute, kıyıya asker transferi yapmak için çalıştırıldıktan sonra İskoçya kıyılarında karaya oturdu. HMS Astute’un, 30 knotta nükleer motoru olmasına rağmen römork filosu ve çekme tekneleri bulundurması gerekmektedir.

HMS Astute, karşı tarafın bölgesinde bulunan 30 millik gemilerin hepsini batırabilecek kadar torpido ve 1.000 millik bir dizi tomahawk füze ile donatılmıştır

3 DDG 1000 Zumwalt-Class Destroyer

7 Milyar Dolar

DDG 1000 Zumwalt-Class DestroyerDDG 1000 Zumwalt-Class destroyer, yük ve savunma gemisi olarak tasarlanmıştır. Savaş gemisinin ilk maliyeti 3.8 milyar dolar olarak tahmin edilmiştir. Ancak, bu son derece görkemli ABD Donanmasına ait savaş gemisi en son teknoloji ile geliştirilince maliyeti oldukça artmıştır.

2 HMS Queen Elizabeth

9.3 Milyar Dolar

HMS Queen ElizabethHMS Queen Elizabeth, 1.600 personel kapasitelidir. Uzunluğu 300 metre, genişliği ise 70 metre olan gemi, Birleşik Krallık’ın en büyük savaş gemisidir. Uçak gemisi, 65.000 tondur ve yakıt ikmaline gerek duymadan 10.000 deniz mili gidebilir. HMS Queen Elizabeth, Charles De Gaulle uçak gemisine benzer, ancak yaklaşık onun 2 katı maliyetindedir.

1 USS Gerald Ford

13 Milyar Dolar

USS Gerald FordDünyanın en pahalı askeri aracı USS Gerald Ford, 337 metre uzunluğundadır. Geminin en büyük özelliği radar tarafından tespit edilemeyecek özelliklerle tasarlanmasıdır. Tasarım harikası gemi günde 220 uçuş başlatma yeteneğine sahip. Gemide 2 pist, 4.000 mürettebat olmak üzere 5.000 kişi bulunabilir.

Geminin yapımı, beklenmedik gecikmeler ve tahmini bütçesinden neredeyse 3 milyar dolar üzerinde masrafla sona erdi. USS Gerald Ford, 2016 yılında tam olarak hazır olduğu zaman önceki platformlardan % 25 kadar daha hızlı silah dağıtmayı mümkün kılacak.

Dünyanın en büyük savaş gemilerinden olan ABD Deniz Kuvvetleri’ne bağlı, USS Enterprise CVN 65’i Marmaris kıyısında gördüğümde bana yüzen bir adayı anımsatmıştı. Bu büyüklükteki devasa bir askeri araçtan etkilenmemek mümkün değil. Gelişmiş ülkeler, dünyada barışın kalıcı olabilmesi için bu türden silahlara ve araçlara sahip olmak zorunda olduklarını iddia ediyor. Sizin bu konuda ki fikriniz nedir?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.