Yatırım yapmaya başla!

Ürdün’den Türk Mallarına Gümrük Vergisi Uygulaması Geldi

Türkiye ile Ürdün arasındaki serbest ticaret anlaşmasının durdurulması ile bugün itibarıyla Türkiye'den ithal edilen mallara gümrük vergisi uygulanmaya başladı. İşte detaylar;
Ürdün’den Türk Mallarına Gümrük Vergisi Uygulaması Geldi

Ürdün yerli sanayisini korumak adına Türkiye ile imzaladığı serbest ticaret anlaşmasını Mart ayının ortasında askıya almıştı. Ürdün hükümeti kabine kararı ile 2011 yılında uygulamaya konan anlaşmayı askıya ladığını açıklamış ve iç piyasada Türk ürünlerinin daha rekabetçi fiyatları nedeniyle dengesizliğe neden olduğunu belirtmişti. Tepkiler gelse bile bu karardan vazgeçilmedi.

Ürdün, bugün itibarıyla Türkiye’den ithal edilen mallara gümrük vergisi uygulamaya başladı.

Ürdün Türk Mallarına Gümrük VergisiÜlkenin siyasi kaynakları, hükümetin ticaret anlaşmasını durduracağını Mayıs ayında Türkiye’ye bildirdiklerini ifade etmişti. Türk yetkililer ise Ürdün’ün bu hamlesinin arkasında İsrail, Mısır ve ABD’nin olduğunu dile getiriyor. Ürdün Sanayi Ticaret ve Tedarik Bakanlığı, serbest ticaret anlaşmasının bugün itibarıyla uygulanmayacağını ve gümrük tarifelerinin değiştirileceğini açıkladı.

Ürdün ile doğrudan ticaret yapan Türk şirketler ise Ürdün’ün bu kararına çifte standart yorumunda bulundu. Çünkü Mısır, Suudi Arabistan, ABD ve 4 Arap ülkesine uygulamaların devam ederken, Türk mallarına doğrudan vergi getirilmesinin siyasi bir karar olduğunu düşünüyorlar.

Ürdün Ticaret Bakanlığı bürokratlarının konu hakkında yaptığı izahatlarına bakıldığında ise siyasi bir karar olmadığı savunuluyor.

Ürdün Ticaret Bakanlığı İzahatıYapılan çalışmanın, yerel üretim aleyhine olarak Türkiye’den ithalatın artması ve Türkiye lehine ticaret dengesinde büyük br eşitsizlik oluşması nedeniyle Ürdün ekonomisinin büyük zarar gördüğü sonucuna vardıkları için alındığı yapıldığı biliniyor. Ürdün Ticaret Bakanlığı yetkililerinin izahatının aksine Arap yarımadasında sanayileşme seviyesi en düşük ülke konumundaki Ürdün’ün bu hamlesinin siyasi bir hamle olduğu belirtiliyor.

Ürdün Ticaret Odası Başkanı ve senatör Nael el-Kabariti, Türkiye anlaşmasının yenilenmesi için Ürdün hükümetine çağrıda bulunmuştur.

Nael el-Kabariti YorumuBaşkan el-Kabariti, Kasım ayının başında Ürdün resmi ajansı Petra’nın haberine göre; yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında hükümeti serbest ticaret anlaşmasının durdurulması kararını yeniden gözden geçirmeye ve konu hakkında müzakereye başlamaya çağırmıştı. Öncesinde bir uyarı yapmadan anlaşmanın durdurulmasının Ürdünlü bazı şirketlerin çok büyük zarar uğramasına neden olacağını söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum