Yatırım yapmaya başla!

Ünlülerin Komedi Filmlerini Aratmayacak Şekilde Kötü Sonlanan 15 İş Girişimi

Ünlülerin Komedi Filmlerini Aratmayacak Şekilde Kötü Sonlanan 15 İş Girişimi

Birçoğumuz puantörü yumrukladığımız, masraf raporu gönderdiğimiz, performansa göre komisyon kazanmak için çabaladığımız haftada 50-60 saati bulan işler yerine; çalışma saatlerini ayarlayabileceğimiz ve kendi patronu olduğumuz işletmelerin hayalini kurarız. Ancak iş kurmak, telaffuz edildiği kadar kolay bir şey değil. Toplu işlerde stres eşit düzeyde çalışanlara dağılmışken, burada tüm yük omuzlarınıza kalabilir. Pazarlama ihtiyaçları ile satış için alınacak tedbirler iş yapmanızı sağlayacak olsa da insanlara yaptığınız işi tanıtmak oldukça zordur. Bu durum tüm güçlüklerine rağmen hepimiz için hayal, ünlüler içinse tam anlamıyla bir rüyadır. Aramızdaki küçücük fark ise ülke çapında tanınır kimliğe sahip olmaktan kaynaklanır.

Ünlülerin büyük bir kısmı giyim, restoran sektöründe ya da kayıt stüdyoları, yapımcılık gibi uzmanlık alanını kapsayan işlerde başarılı olurken; geriye kalan düzinelercesi maalesef o kadar da şanslı olamıyor. Peki, her şey lehlerindeyken bu neden gerçekleşiyor? Elbette bu durumun birçok nedeni var. Plansız hareket etmek, iyi araştırma yapmamak, istediği işletme türüne hakim olmamak gibi nedenler sıralanabilir. Asıl gerçeklikse sahip oldukları şöhretin kendini kurtaracağı olgusuyla hareket etmeleridir. Bu durum müşterilerin elbette ilgisini çeker, ama müdavimi olmalarını asla sağlamaz.

Peki, hangi ünlüler bu hayallerinde başarısız oldu? Bizler tüm zamanların en kötü girişimciliğine imza atan 15 ünlü ismi sizler için araştırıp bulduk. Arkanıza yaslanın, rahatlayın ve bu listeyi incelemeye başlayın. Eğer bir işletme açmayı düşünüyorsanız, onların yaşadıklarını da lütfen kale alın…

İşte karşınızda ünlülerin komedi filmlerini aratmayacak iş girişimi maceraları:

15 Pete Wentz – Angels&Kings

Pete Wentz - Angels&KingsFall Out Boy grubunun bas gitaristi olarak oldukça iyi tanınan Pete Wentz, Chicago Illinois’teki müzik sektörünün bir simgesi haline gelmiştir. 2001 yılında grubun ilk kuruluşundan bu yana, hatta 2009’dan 2012 yılına kadar Wentz, müzik işinde söz yazarı ve vokalist olarak kendisini kanıtlamakla kalmayıp aynı zamanda da Decaydance Records adında kendi plak şirketini de kurmuştur. Ancak belki de Wentz, girişimci ruhunu bir kenara bırakmalıydı.

2007 yılında Wentz; Cobra Starship, The Academy Is ve Gym Class Heroes üyesi olan Perez Hilton’un da dahil olduğu birkaç ünlü ile yeni bir restoran macerası için ekip oluşturdu. “Angels&Kings” adındaki restoran, New York’ta oldukça görkemli ve başarılı bir açılış yapmasının yanı sıra; Chicago, Barselona ve Hollywood’da da şubelerini açtı. Ancak Wentz ve arkadaşları için durum çok iyi gitmedi ve reşit olmayan müşterilere içki satılmayacağını kısa süre sonra anlamak zorunda kaldı. Bize göre Fall Out Boy hayranları için bir fan club inşa etmek daha mantıklı olabilirdi.

14 Britney Spears – Nyla

Britney Spears - NylaMickey Mouse Kulübü’nde pop müzik simgesi haline gelen Britney Spears, henüz 5 yaşındayken sahnelere ayak basarak isim yapmaya başladı. “Baby One More Time” şarkısı ve Dönüm Noktası filmindeki performansı sayesinde “Popun Prensesi” olarak kabul edilen Spears, şüphesiz ki birçok başarının altına imzasını atmıştır; ama asla Louisiana’dan geldiğini unutmamıştır.

Spears, Cajun mirasını anmak için 2002 yılında Manhattan’ın göbeğinde Nyla isminde bir restoran açtı. Sadece 21 yaşındayken nasıl bir sanatçı olduğunu inanılmaz yetenekleri ile kanıtlamış olsa da restoran işinde başarılı olmak sandığından çok daha zordu. Kötü yönetimi, sağlık kuralları ihlalleri, korkunç besinler ve döner kapı sendromlu çalışanları ile Nyla, başarısız olmaya mahkum edildi. Neyse ki Spears, şimdilerde sevdiği Cajun yemeklerini Manhattan’ın geri kalanını cezalandırmak yerine, kendi evinde pişirip yiyor.

MÜZİK DÜNYASININ EN ÇOK KAZANAN KADIN ŞARKICILARI İÇİN TIKLAYIN.

13 Natalie Portman – Vegan Ayakkabılar

Natalie Portman - Vegan AyakkabılarKudüs’te Neta-Lee Hershlag adıyla doğdu, ancak ikinci evi olan Amerika’da Natalie Portman adını aldı. İlk olarak 1999 yılındaki Star Wars üçlemesi ile adını duyurmaya başlayan Portman için Horvard Üniversitesi’nin psikoloji bölümünden mezun olmak, oyunculuktan daha önce geliyordu. Hollywood’un en zeki aktrislerinden biri olarak kabul edilen Portman; V for Vendetta, Black Swan gibi beyaz perdede rol aldığı daha birçok filmde inanılmaz bir performans sergilemiştir.

Uzun süredir hayvan hakları savunucusu olarak bilinen Portman’ın kırmızı halı üzerindeki kıyafet ve ayakkabılarının nasıl yapıldığı sorgulanmaya başlandı. Ayakkabılarda hayvanların yan ürün olarak kullanıldığını keşfeden Portman, bu durumu değiştirmek için çalıştı ve 2008 yılında vegan çizgileri ile bir ayakkabı oluşturabilmek için tasarımcı Te Casan ile ortaklık kurdu. Ne yazık ki ana şirket finansman alamamasından dolayı çok fazla bu ayakkabılar üzerinde durmadı ve Portman için durum sadece bir hayal olarak kaldı.

12 Kardashian Ailesi – Kardashian Kart

Kardashian Ailesi - Kardashian KartKris, Caitlyn, Kourtney, Kim, Khloe, Rob, Kendall, Kyle… atladığımız biri kaldı mı? Keeping Up With The Kardashians sayesinde aile, dünya çapında isim yapmıştır. Hiçbir şey yapmadan ünlü olan Kardashianlar, çok sayıda faklı şov ve magazin bültenleri ile medyada sansasyon haline geldi..

2010 yılına kadar Kardashian ailesi oldukça iyi bir şekilde ünlüler dünyasına giriş yapmış olsalar da moda ve reality programları dışında birkaç girişimde daha bulundular. Kim, Khole ve Kourtney, Kardashian Kart adıyla kendilerine ait ön ödemeli banka kartı çıkartmaya yeltendiler. Ne yazık ki Kardashian adı bile bu kartı ayakta tutmaya yetmedi. Zayıf işletme uygulamalarından dolayı ortaya çıktıktan bir ay sonra kapatıldı.

ZENGİN OLDUĞU KADAR YETENEKSİZ KİŞİLİKLERİYLE TANINAN 10 ÜNLÜ İÇİN TIKLAYIN.

11 Hulk Hogan – Hulk Hogan’s Pastamania

Hulk Hogan - Hulk Hogan's Pastamania“Hollywood Hogan” olarak tanınan Amerikalı güreşçi Hulk Hogan, 1980’li ve 90’lı yılların spor şovlarının en büyük isimlerinden bir tanesiydi. Dünya Güreş Federasyonu ile yurtsever temalı yıldızı olarak markalaşan Hogan, çok fazla zaman geçmeden kariyerinde Dünya Güreş Şampiyonluğuna da imzasını attı.

Ringdeki günlerinde reality televizyon şovlarından “Hogan Knows Best” adındaki programa başladı. Hogan kariyerinde çok fazla girişimde bulunmadı. 1995 yılında Hulk Hogan, makarnaya olan düşkünlüğünü, Minnesota’daki Mall of America içerisinde Hulk Hogan’s Pastamania adındaki bir restoran açarak gösterdi. Ancak Hogan’ın Pastamania girişimi, henüz bir yılını doldurmadan nakavt oldu.

DÜNYA ÇAPINDA ÜN KAZANMIŞ YILDIZLARIN KAÇIRDIĞI MİLYONLUK FIRSATLAR İÇİN TIKLAYIN.

10 Nicky Hilton – Nicky-O Hotel

Nicky Hilton - Nicky-O HotelOtel zincirleri varisi, aristokrat ya da her ikisi birden. Otel endüstrisine gelecek olursak, piyasada Hilton’dan daha büyük sadece birkaç isim vardır ve bu otel zincirinin varislerinden bir tanesi de Conrad Hilton’un torununun kızı Nicky Hilton Rothschild’dan başkası değil. Şimdilerde 32 yaşında olan Nicky, moda tasarımı ve modellik gibi birçok iş girişiminde bulunmuştur. Birkaç yıl önce ise dünyanın en varlıklı ailesinin üyelerinden aristokrat James Rothschild ile dünya evine girmiştir.

Genellikle ablası Paris onu şöhretiyle gölgede bırakmıştır ve Nicky de kendisini Hilton mirasının dışında tutarak bazı işlerde isim yapmaya çalışmıştır. İronik bir şekilde genç varis aile mesleğinde isim yapmaya çalışmış ve 2007 yılında Florida, South Beach’te Nicky-O Hotel adında bir mekan açma girişiminde bulunmuştur. Nicky, aslında lüks bir otel hakkında çok fazla bilgi sahibiydi; ama bu bildiklerini işine yansıtamadı. Proje henüz inşaatına başlanmadan önce iflas olarak gösterildi.

AKIL ALMAZ SERVETLERE KONAN DÜNYANIN EN GENÇ VARİSLERİ İÇİN TIKLAYIN.

9 Paris Hilton – Dollhouse Clothing

Paris Hilton - Dollhouse ClothingHilton ailesinin iki üyesi olmadan bir girişimci listesi hazırlanabilir miydi? Öncelikle Nicky Hilton’u ve onun başarısız otelcilik girişimini sizlere sunduk, şimdi ise sıra ablası Paris’te. Genç yaşlarda modellik kariyerine başlayan Paris, 2001 yılındaki seks kasetinden sonra çabucak tanınır hale geldi. Ünlenmek için bu videoyu kullanan Paris, reality şov yıldızı olarak bir marka haline gelerek; 100 milyon dolarlık bir servete imza attı.

Net gelirine ve uzun süredir iş dünyasında da olmasına rağmen Paris, televizyon dünyasına bağlı kalmanın önemini kanıtlar nitelikteydi. 2008 yılında popülerliği azalmaya başladığı için, kelimenin tam anlamıyla dünyanın her yerinde bir mağaza zinciri oluşturmaya karar verdi. Dollhouse olarak bilinen koleksiyon, ucuz bir şekilde yapıldığı için malesef Paris’in elinde patladı.

ÜNLÜLERİN SATIN ALDIĞI ÇILGIN OLDUĞU KADAR PAHALI OLAN 11 ÜRÜN İÇİN TIKLAYIN.

8 Süpermodel Grubu – Fashion Cafe

Süpermodel Grubu - Fashion CafeClaudia Schiffer, Christy Turlington, Elle Macpherson, Naomi Campell; seksi görünümlerinden, dergi kapaklarından, kırmızı halıya ve hatta restoran işletmeciliğine kadar birçok girişimde bulundular. Uluslararası tanınır hale gelmeleri sayesinde 90’lı yılların başlarında modellik sektöründe büyük bir patlama yaratmalarıyla birlikte, muhteşem güzelliklerini kameranın dışında da gösterebilmek adına bizleri fazlasıyla şaşırtan birkaç girişimde bulundular.

Süper modelliğin ve restoran işletmeciliğinin birlikte gitmeyecek olmasına rağmen, bu grup kendi şöhretlerini kullanarak 1995 yılında New York’ta Fashion Cafe adında bir restoran açtı. Üç yıllık iddia edilen başarıya rağmen; dolandırıcılık ağı, çalıntı mal, para aklama ve komplo gibi 50’den fazla suçla yargılanan İtalyan ortaklar ile bu iş yürümedi. Sadece isimlerini kurtarabilen bu süper modeller de restoran hayallerine veda etmek zorunda kaldı.

7 Kanye West – Pastelle

Kanye West - PastelleGeleceğin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olmak için çaba gösteren Kanye West, hem prodüktör hem de şarkıcı olarak inanılmaz başarılarıyla rap müziğin en büyük isimlerinden bir tanesi olmuştur. Başarıya ulaştığı sayısız albümü ve yüksek yaşam tarzı sayesinde Kim Kardashian ile evlenen West, egoist ve sevimsiz biri olmaya başladı ve 2020 yılında başkan adayı olduğunu söylemesinin de nedeni tam olarak buydu.

İnanmasına rağmen West, dokunduğu her şeyi altına dönüştüremiyor. 800 dolara satılan eşofman takımı da dahil olmak üzere çok başarılı moda girişimlerinde bulunmuş olsa da ünlüler her zaman için daha fazlasını istemişlerdir. 2009 yılında West, Pastelle adında kendi mağaza zincirini açma girişiminde bulundu. Maalesef West için her şey kötü gitti. Tasarımları kamuoyuna sızdırıldı, en sadık hayranları bile sırt çevirdi ve bu giyim zincirini kapatmak zorunda kaldı.

ÜNLÜ RAP YILDIZLARININ LÜKS MALİKANELERİ İÇİN TIKLAYIN.

6 Woody Harrelson – O2 Oxygen Bar

Woody Harrelson - O2 Oxygen BarEmmy Ödüllü Woody Harrelson birazcık tuhaf biri olarak kabul görse de yetenekli olduğu inkar edilemez. İlk olarak Cheers’ta Woody Boyd adıyla barmen olarak kariyerine başlayan Harrelson, aday gösterildiği 5 Emmy Ödülünden 1 galibiyet kazandı. Raptiye, Açlık Oyunları ve Beyazlar Beceremez isimli filmler ile sinema sektöründe yıldız haline gelmiştir. Harrelson aynı zamanda başarısını oyun yazarlığına da taşımıştır.

Oyun yazmadığında ya da bir sonraki gişe rekorları kıracak filmde oynamadığında Harrelson, diğer tutkusu olan aktivistliğe devam etmiştir. 90’lı yılların sonunda ülkedeki hava kirliliği ve çevre büyümesi gibi kaygılar, Harrelson gibi aktivistleri harekete geçirdi. 1999 yılına kadar Harrelson, müşterilerin taze ve temiz havayı soluyacakları yer olan Hollywood’da O2 Oxygen Bar’ı açmanın mükemmel bir çözüm olacağını düşündü. Büyük bir çoğunluğa hitap etmesine rağmen Hollywood’da tutunamadı.

5 Jennifer Lopez – Madres

Jennifer Lopez - MadresRenkli Rüyalar filmi ile uluslararası şöhrete kavuşan Jennifer Lopez, aynı isimle 1997 yapımı Selena adlı biyografik filimle de büyük bir başarı yakaladı. Şöhretin tadını aldıktan sonra Lopez, dansları ile müzik endüstrisine atıldı ve “Jenny From The Block”, “Waiting For Tonight” gibi şarkıları ile piyasayı sallamayı başardı.

Ancak JLO’nun 2002 yılında California, Pasadena’da Latin restoran Madres’i açması önlenmeliydi. Bu restoran ona erken başarıyı getirse de yiyecekler hakkında devam eden şikayetler ve hizmet anlayışının oldukça düşük olması gibi dedikodular, restoranın en yoğun gecelerde bile boş kalmasına yol açtı. 2008 yılına gelindiğinde Lopez restoranı kapatmak zorunda kaldı, fakat 300 milyonluk net gelire sahip olduğu için bu kayıp ona pahalıya mal olmadı.

DÜNYANIN EN SEKSİ KADIN ŞARKICILARININ BİRBİRİNDEN LÜKS OTOMOBİLLERİ İÇİN TIKLAYIN.

4 Eva Longoria – Beso&SHe Steakhouse

Eva Longoria - Beso&SHe SteakhouseUmutsuz ya da değil. İlk olarak 1990’lı yılların sonlarındayken doğduğu yer olan Teksas’ta Miss Corpus Christi olarak tanındı. Eva Longoria, Hollywood ünlülerinden olmadan önce bir yarışma kraliçesiydi. Los Angeles’e gittiğinde, spot ışıkları onu sevdi ve Yalan Rüzgarı gibi televizyon dizilerinde yer aldı. Son olarak dünya çapında bilinen ve ülkemizde de uyarlaması yapılan Desperate Housewives dizisinin Gabrielle Solis’i olarak fazlasıyla isim yaptı.

2004 yılında “Umutsuz Ev Kadını” olamaya başladıktan sonra, Longoria’nın popülerliği de olanca hızıyla artmaya başladı ve başarısız olacağı bir iş macerasına başlamasına ön ayak oldu. 2008 yılında Longoria, Todd English ile ekip kurarak Hollywood’da Beso adıyla bilinen bir restoran açtı. Bir yıl içerisinde ise Las Vegas’ta ikinci bir şube daha açtı. Hollywood’da başarıyı yakalamasına rağmen, Las Vegas’taki Beso iflas etti; fakat Longoria buradan vazgeçmemeye söz verdi ve 2012 yılında diğer bir restoranı olan SHe Steakhouse’u açtı. Ne yazık ki Las Vegas biftek için yeterince umutlu değildi ve Longoria, 2014 yılında SHe’nin kapılarına kilit vurmak zorunda kaldı.

3 Steven Spielberg – Dive!

Steven Spielberg - Dive!Schindler’s List, Er Ryan’ı Kurtarmak, Jurassic Park, E.T. ve Jaws ile Akademi Ödülü kazanan Spielberg, haklı olarak en önemli yönetmenlerden ve prodüktörlerden biri olarak adını sinema tarihine yazdırmayı başarmıştır. Hollywood tarihinin en çok kazanan yönetmeni olan Spielberg’in net geliri 3.6 milyar dolar değerindedir.

Tabi ki Hollywood’un en iyi yönetmeni de hatalar yapabilir. Büyük film sahnelerine düşkünlüğü ile bilinen Spielberg, bu takıntısına seviye atlatarak restoran dünyasına taşımıştır. 1994 yılında Dreamworks stüdyolarının CEO’su Jeffrey Katzenberg ile bir ekip oluşturmuş, Los Angeles ve Las Vegas’ta Dive! adında bir restoran açmıştır. Spielberg tarafından tasarlanan bu restoran, tam olarak her yarım saatte bir simülasyon dalış hareketi yapan büyük bir denizaltıydı. Spielberg’in adı ve 90’lı yıllardaki bariz yüklü servetine rağmen Dive!, Titanic’ten daha hızlı şekilde battı.

HOLLYWOOD’un EN ZENGİN 10 FİLM YAPIMCISI İÇİN TIKLAYIN.

2 Arnold Schwarzenegger – Planet Hollywood

Arnold Schwarzenegger - Planet HollywoodAksiyon filmlerinin simgeleşmiş aktörlerinin kısa bir listesi yapılsa Arnold Schwarzenegger kesinlikle o listede yer alırdı. Terminatör, Barbar Conan ve Commando gibi filmlerde yer alan eski Mr. Univers ve California Valisi, sadece çeşitli alanlarda yeteneklerini kanıtlamakla kalmayıp aynı zamanda da yatırımcı ve iş adamı olarak da ses getirmiştir.

1991 yılında Schwarzenegger, birkaç ünlü arkadaşı ile birleşip tüm zamanların en büyük restoran sektörü haberi olan Planet Hollywood restoranını açtı. Ancak simgeleşmiş film sahneleri temalı bu restoran, çok fazla yayıldı ve para kaybetmeye başladı. 2000 yılına geldiğinde ise Schwarzenegger, geminin batacağını anlayıp kendisine ait hissesini sattı ve bu restoranın sadece 6 şubesi kaldı.

1 50 Cent – Magic Stick Condoms

50 Cent - Magic Stick CondomsCurtis James, Jackson III olarak doğdu ve dünya çapında 50 Cent olarak isim yaptı. Sektörün en zengin ve en iyi tanınan rap şarkıcılarından bir tanesidir. 50 Cent, 2002 yılında Eminem tarafından keşfedildi; ancak öncesinde uyuşturucu satıcıları ile dolu sorunlu bir çocukluk yaşadı ve 2000 yıllarında rap kariyeri için uyuşturucu satmayı bırakmak istemesinden dolayı New York’un caddelerinde vuruldu. O zamandan sonra, hayatı “Wanksta” ve “In Da Club” gibi şarkılar ile fazlasıyla değişti.

ETRAFA PARA SAÇMAYI SEVEN 10 ÜNLÜ İSİM İÇİN TIKLAYIN.

Bir rap şarkıcısından daha fazlası olduğunu kanıtlamak isteyen 50 Cent, oyunculuk yaptı ve hatta bir işadamı olarak şöhretini devam ettirdi. Ancak, girişimleri genellikle hüsranla sonuçlandı. “Magic Stick” şarkısının listelerde zirveye yükselmesi, aynı isimle bir kondom markası çıkarmanın şarkının başarısı ile birlikte oldukça iyi yerlere gelebileceğini düşündürdü. 2008 yılında hazırlanıp piyasaya sürülen bu kondomlar, zevki arttırmak için içerdiği bir kimyasaldan dolayı satışa sunulamadı. Böylece 50 Cent’in bu düşüncesi de SMS Audio gibi hüsranla sonuçlandı.

Sahnedeki ya da kariyerlerindeki başarılar ile yetinmeyip daha fazlasını arzulayan ve kendilerini daha fazla kanıtlamaya çalışan ünlü girişimlerinin birçoğu hüsranla sonuçlandı. Kariyerlerinin getirdiği şöhret ile kalkıştıkları diğer işlerde de başarılı olacaklarını düşünen isimler, bu tarz girişimlerde bulunarak başarısız oldular. Halbuki yapmış oldukları mesleğe devam etmiş olsalardı ya da aynı sektörde ilerlemeye çalışsalardı, belki de çok daha başarılı işlere imzalarını atacaklardı. Sizler için hazırlamış olduğumuz ünlü isimlerin başarısız iş girişimleri hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kimdir kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum