Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ünlü&Co İlk Çeyrek Beklentileri: Otomotivde Güçlü Performans

Piyasalarda 4. çeyrek bilançolarının ardından 2024 yılı ilk çeyrek tabloları gelmeye başladı. Ünlü&Co ilk çeyrek için beklentilerini açıkladı.
Ünlü&Co İlk Çeyrek Beklentileri: Otomotivde Güçlü Performans
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da yeni bir rekor yolculuğunun başladığı günlerde 2023 yılına dair bilançolar tamamlandı diyebiliriz. 2024 yılının ilk çeyreğine dair finansal tablolar ise gelmeye başladı. 21 Haziran’a kadar tüm şirketlerin 1. çeyrek sonuçlarını açıklaması bekleniyor.

Yüksek enflasyon ve faiz ortamında şirketlerin nasıl tablolar açıklayacağı merak konusu. Bu noktada hem yerli hem de küresel yatırım kuruluşlarından gelen tahminler yol gösterici olmaya devam ediyor. Yeni haftanın ilk raporu ise Ünlü&Co’dan geldi.

Yatırım kuruluşu raporunun başında 2023 yılı 4. çeyrek ve 2024 yılı 1. çeyrek finansal sonuçlarının birbirine yakınlaştığının görüldüğünden bahsetti. Kapsamında yer alan şirketlerin 2024 yılının ilk çeyreğinde nasıl bir tablo ortaya koyacağını sıraladı.

Otomotiv sektörünün nispeten güçlü performans göstereceğini belirten Ünlü&Co, “Otomobil talebi, yerel seçimler öncesinde 1Ç24’te (yıllık %25+) güçlü seyreden yurt içi otomobil talebi nedeniyle iyi sonuçlar bildirmeye devam edecek,” dedi.

Ünlü&Co’ya göre Ford Oto (FROTO), Doğuş Oto (DOAS) ve Tofaş (TOASO) güçlü ilk çeyrek bilanço açıklayacak.
Ünlü&Co 1Ç24 Beklentileri
Kaynak: Ünlü&Co

Şişecam’ın (SISE) ise cam ve soda külü fiyatlarında yıllık bazda devam eden düşüş nedeniyle daha zayıf bir performans kaydetmesini bekliyor. MLP Sağlık (MPARK) ve Ülker (ULKER) için olumlu sonuçlar bekleyen şirket, reel gelir artışına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Raporda, Türk Telekom (TTKOM) için vergi gideri nedeniyle daha düşük net gelir açıklayacağından bahsedildi. Petkim’in (PETKM) faaliyet performansının, petrokimya sektöründeki nispeten zayıf koşullar nedeniyle baskı altında olmaya devam edeceği söylendi.

Gıda perakendecileri için de yorum yapan kurum, gelir artış oranlarının güçlü olmaya devam etmesine karşın marjların baskı altında kalacağını belirtti. Baskının nedeni ise asgari ücret artışının bir sonucu olarak artan personel maliyetlerinden kaynaklanacağını ifade etti.

Son olarak Kordsa’nın (KORDS) FAVÖK marjında hafif bir artışla birlikte zayıf talep koşullarının devam ettiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın