Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ünlü Tarihçi: 2020’li Yıllar 1970’lerden Daha Kötü

Tarihçi Niall Ferguson, son yıllarda meydana gelen krizleri ele alarak durumun, 1970’li yıllardan daha kötü olacağını söyledi. İşte detaylar,
Ünlü Tarihçi: 2020’li Yıllar 1970’lerden Daha Kötü
HABER GİRİŞ

Tarihçi Niall Ferguson, küresel sorunları ve dünyanın içinde bulunduğu kasvetli ortamı değerlendiren açıklamalarda bulundu. Dünyanın 1970’lerdekine benzer siyasi ve ekonomik karışıklık dönemine benzeyen bir sürece girdiğini söyledi. Finansal şokların, siyasi çatışmaların, sivil huzursuzlukların arttığı bir dönem olan 70’lerin tekrarı için birçok faktörün zaten tetiklendiğini ifade etti.

“2020’li Yıllar 1970’lerden Daha Kötü”

Ferguson, “2020’lerin 1970’lerden daha kötü olabileceği ihtimalini düşünelim.” diyerek dünyanın içinde bulunduğu tehlike ortamının altını çizdi.

Rusya-Ukrayna savaşları ve Tayvan üzerindeki gerginliklere dikkat çekti. Milyonlarca insanı öldüren salgınları, küresel enerji krizlerini, jeopolitik sorunları ve büyük maliye, para politikası şoklarını örnek gösterdi.

Ferguson, mevcut şokların şiddetinin çok daha büyük ve sürekli olmasının muhtemel olduğunu aktardı. Para ve maliye politikası hatalarının 60’lı yıllara çok benzediğini kaydetti ve son fiyat artışlarını eski yıllardaki inatçı enflasyona benzetti.

1973’te gerçekleşen Arap-İsrail Savaşı’na atıfta bulunan Tarihçi, günümüzdeki Rusya-Ukrayna savaşına değindi. 70’li yıllardaki savaşların, süper güç olan Sovyetler Birliği ve ABD’nin uluslararası katılımına yol açtığını, devam eden süreçte büyük çaplı enerji krizinin meydana geldiğini hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın Ukrayna’yı sebepsiz yere işgal ettiğini dile getiren Ferguson, “Bu savaş 1973 savaşından çok daha uzun sürecek. Bu yüzden enerji krizleri de daha kalıcı olacak” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.