Yatırım yapmaya başla!

Ünlü Stratejist Davis Stubbs, Merkez Bankaları Öncesi Değerlendirmelerde Bulundu

Ünlü Stratejist Davis Stubbs, Merkez Bankaları Öncesi Değerlendirmelerde Bulundu

2016 yılının ilk çeyreğinden bu yana, küresel piyasalar oldukça dalgalı bir seyir izliyorlar. Yurt içinde TCMB, Mart ayından beri faizin üst bandında indirime giderken; yurt dışında FED, faizleri sabit tutma kararı alıyor. Avrupa Merkez Bankası, küresel piyasaları takip ederken; Japonya Merkez Bankası ise eksi faiz kararları veriyor. Özellikle bu ayın, hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalar için oldukça hareketli geçmesi bekleniyor. Merkez bankalarının izleyeceği yol haritalarıyla ilgili olarak J.P. Morgan Küresel Piyasa Stratejisti David Stubbs, önemli değerlendirmelerde bulundu. Değerlendirmelerden öne çıkan noktalar ise şöyle;

“FED, Aralıkta faiz artışına gidebilir”

Öncelikli olarak FED’in izleyeceği yol haritasıyla ilgili konuşan Stubbs, ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin, beklentilerin altında kalmasına rağmen negatif olmadığını söyledi. FED’in bu noktada açıklanan verileri dikkatle takip ettiğini belirten Stubbs, Aralık ayındaki toplantıda faiz artırım hamlesinin gelebileceğini dile getirdi. Stubss ayrıca, FED’in Eylül ayında gerçekleştireceği toplantısıyla ilgili olarak büyük ihtimalle faizlerin sabit tutulacağını ifade etti.

“Avrupa ekonomilerindeki olumlu gelişmeler Türkiye’yi de etkileyecek”

Açıklamalarının ikinci bölümünde, Türkiye ekonomisiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Stubbs, özellikle politika yapıcılarının makro ekonomik istikrara yoğunlaşmaları halinde, Türkiye’nin kademe kademe yeniden yükselebileceğini söyledi. Stubbs, TCMB tarafında sıkı bir duruşun görüldüğünü belirterek, bu duruşun yıl sonuna kadar devam edebileceğini dile getirdi. Avrupa ekonomilerindeki olumlu gelişmelerin Türkiye’yi de etkileyeceğini belirten Stubbs, önümüzdeki sürecin kritik olacağını ifade etti.

“Avrupa Merkez Bankası’ndan faiz indirimi beklemiyoruz”

Stubbs, Avrupa ekonomilerinde dalgalanmaların görüldüğünü belirtti ve bu ay gerçekleştirilecek toplantıda faiz indirimi beklemediklerini söyleyerek, tahvil alımlarının genişletilebileceğini dile getirdi.

“Japonya’nın kararları piyasaları derinden etkileyecek”

Merkez bankaları arasında en fazla dikkat edilmesi gerekenin Japonya Merkez Bankası olduğunu belirten Stubbs, eksi faiz politikasının verimli olmadığını söyledi. Ana politika dönüşlerinin görülebileceğini ancak daha fazla eksi faize de geçilebileceğini vurgulayan Stubbs, Eylül ayında Japonya’da ciddi hareketliliklerin görüleceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum