Yatırım yapmaya başla!

Dünyaca Ünlü Şekerleme Markası Mondelez’den Zam Açıklaması

Ünlü şekerleme ve atıştırmalık şirketi Mondelez, son dönemdeki ekonomik koşullar ve yüksek maliyet sebebiyle sıkıntı yaşadıklarını ve zam yapmak zorunda kalacaklarını bildirdi.
Dünyaca Ünlü Şekerleme Markası Mondelez’den Zam Açıklaması

Atıştırmalık ve şekerleme üreticisi, dünyaca ünlü marka Mondelez, Türkiye’de üretici enflasyonunda zirvelerin görülmesi üzerine, tüketici fiyatlarına zam yapmak istediklerini bildirdi. ÜFE Mayıs ayında %20,16 ile son 15 yılın zirvesini görürken, bu durumdan tüketicilerin de etkileneceği ifade edildi.

Mondelez International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, maliyetler yüzünden zam yapmak zorunda kalacaklarını belirtti.

Seçim öncesi yurt içinde yaşanan belirsizliğe dikkat çeken Karagöz, Şubat ayından itibaren herhangi bir zam yapılmadığını, sadece tek bir ürüne zam yaptıklarını belirtti. Ekonominin tamamını etkileyen makroekonomik faktörlerin kendilerini de etkilediğini söyleyen Karagöz, 2018 yılının başından bu yana sadece %10 oranında bir zam uyguladıklarını dile getirdi.

Seçimlerden sonra nelerle karşılaşacaklarını bilmediklerini, tüm olumsuz koşullara rağmen işlerine odaklanmaya çalıştıklarını ve yüksek maliyet nedeniyle zam yapmak zorunda kalacaklarını ifade etti.

Türkiye çatısı altında faaliyet gösteren Kent’in Gebze’deki üretim tesisinde, bayram için 12 bin tonluk üretim gerçekleştirildiğini söyledi.

Söz konusu üretimin %20’sinin İstanbul’a, geri kalanının ise Anadolu’ya yollandığını belirten Karagöz, bayram öncesinde 20 bin satış noktasında, iki hafta süreyle 6.500 satış elemanının çalıştığını, geçici satış destek ekipleri arasında genellikle üniversite öğrencileri veya daha yeni mezunların yer aldığını söyledi. Toplam şeker pazarının 500 milyon TL olduğunu ve bunun 300 milyon lirasının bayram dönemlerinde elde edildiğini sözlerine ekledi.

Mondelez Türkiye 2016 yılında 603 milyon TL olan net cirosunu, 2017’de 720 milyon TL’ye taşıdı.

Son 6 yıl içerisinde 200 milyon TL yatırım yapıldığını belirten Karagöz, 2018 içinde 45 milyon TL daha yatırım hedeflediklerini söyledi. İhracatta yeni hedeflerin olduğunu belirtirken, büyümeye devam edeceklerini ve yeni piyasalara açıldıklarını dile getirdi. Türkiye grubunun 2016 yılında 182 milyon TL olan net karını, 2017 yılında 213 milyon TL’ye taşıdığını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum