Yatırım yapmaya başla!

Ünlü İngiliz Yöneticilerin 3 Günlük Kazancı, Ülkenin Ortalama Yıllık Maaşı Kadar!

Yapılan bir araştırmaya göre; İngiltere'de en önemli 100 şirketin patronlarının yalnızca 3 günde elde ettiği kazanç, ülkenin yıllık ortalama maaşıyla eş değer seviyede çıktı.
Ünlü İngiliz Yöneticilerin 3 Günlük Kazancı, Ülkenin Ortalama Yıllık Maaşı Kadar!

İngiltere’de bulunup işlemleri Londra Borsası’nda gerçekleştirilen ve aynı zamanda piyasa değeri en yüksek olan 100 şirkete (FTSE 100) yönelik yapılan maaş araştırmaları tamamlandı. İngiliz insan kaynakları şirketi Chartered Institute of Personnel and Development ve bir düşünce kuruluşu olan High Pay Centre’ın birlikte çalıştığı bu araştırma, çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre İngiltere’nin en yüksek piyasa değerli 100 şirketinin üst düzey yöneticilerinin (CEO) 3 günde elde ettiği maaş 29,559 sterlin olarak belirlendi. Bu miktar, ülkenin yıllık ortalama maaşıyla eş değer seviyede bulunuyor.

FTSE 100 Şirket CEO'larıİki şirket tarafından yapılan maaş araştırmasının sonuçları, FTSE 100 şirketleri patronlarının 1 saatte 900 sterlinden fazla kazancı olduğunu gösterdi.  Bunun yanında İngiltere’de tam zamanlı bir personelin ortalama saatte kazandığı miktar yalnızca 14,39 sterline denk geliyor. Bu durum, ülkede üst düzey yöneticiler ile sıradan vatandaşlar arasında çok ciddi bir gelir farkı olduğunu gözler önüne seriyor.

2020 yılını ele alırsak; Noel ve yeni yıl tatilinin ardından 2 Ocak Perşembe günü işbaşı yapan şirket yöneticileri, bu akşamdan itibaren ülkede bir çalışanın 1 yıllık maaşına sahip olmuş olacak. Söz konusu araştırma sonucunda ulaşılan veriler ışığında, FTSE 100 şirket yöneticilerinin 2018 yılındaki ortalama kazancının 3,46 milyon sterlin olduğu öğrenildi. Bu miktar da ülkedeki ortalama maaşın yaklaşık 117 katına tekabül etti.

Bünyesinde 250’den fazla personel bulunduran söz konusu İngiliz şirketler, bu yıl itibarıyla üst düzey yöneticiler ile ortalama çalışanların maaş oranlarını ve aradaki miktar farkına nelerin sebep olduğunu kamuya bildirmek mecburiyetinde olacak.

İngiliz Şirketler Durumu Kamuya BildirecekHigh Pay Centre direktörü Luke Hildyard, şirket yöneticilerinin maaşlarının normal çalışanlara kıyasla aşırı derecede yüksek olduğunu söylerken, Avrupa’da en yüksek maaş adaletsizliği bulunan ülkenin İngiltere olduğunu dile getirdi.

İngiltere’de İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Andrea Leadsom ise CEO’lar ve personeller arasındaki maaş farkının korkutacak boyutlarda olduğu yorumunu yaptı. Ardından bu yıl yürürlüğe girecek olan kamuya açıklama yapma mecburiyeti kanunu ile bu eşitsizlikten kaynaklı ayaklanmaların çıkabileceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum