Paylaşım

Üniversiteye Giriş Sınavında Yine Değişikliğe Gidildi!


 

Yükseköğretim Kurulu’nun açıklamasına göre yeni sınav sisteminde yine değişikliğe gidildi. İşte milyonları ilgilendiren haberin detayları;

Sınav sistemi değişti mi değişecek mi, yeni sorular nasıl olacak ve benzeri sorular uzun süredir gündemi meşgul ediyor. İşte tam da bu noktada, YÖK Başkanı’ndan açıklama gelmiş, Yükseköğretim Kurumları Sınavı hakkında alınan kararlar kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Hatta Yekta Saraç, adının Yükseköğretim Kurumları Sınavı olmasına karar verdikleri yeni sistemin kısaltması için halktan yardım istemiş ve konuya sosyal medyadan yoğun ilgi gösterilmişti. Peki, tam “kesinleşti” derken yeniden değişen sınav sisteminin detayları nelerdir? YÖK, üniversiteye geçiş sınavında nasıl değişiklikler yaptı? İşte cevapları;

YÖK Başkanı ilk açıklamasında sınavın iki oturum olmak üzere bir gün içinde yapılacağını duyurmuştu.

YÖK Başkanı ilk açıklamasında sınavın iki oturum olmak üzere bir gün içinde yapılacağını duyurmuştu.Ve ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi’nde 40 Türkçe, 40 Matematik soru bulunacağını söylemişti. İkinci oturumda ise Türk Dili ve Edebiyatı – Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 testin yer alacağını belirtmişti. Ayrıca Yabancı Dil Sınavı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan bir gün sonraki Pazar gününde yapılacak ve 80 sorudan oluşacaktı. 9 Kasım gecesi saat 22.00’de yapılan açıklamaya göre, bu sistemde bazı değişiklikler yapıldı.

Değişikliklerden en önemlisi Temel Yeterlilik Testi’ne yeni dersler eklenerek soru sayısının 120’ye, sınav süresinin de 135 dakikaya çıkartılması oldu.

Temel Yeterlilik Testi’ne yeni dersler eklenerek soru sayısı 120’ye çıkarıldı.Yani bir nevi eski sınav sistemine geri dönüldü. 40’ar soru olan Türkçe ve Matematik testlerine Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih, Biyoloji, Fizik ve Kimya soruları eklendi. Ayrıca birinci oturumun 23 Haziran 2018 Cumartesi günü yapılmasına karar verildi.

  • Türkçe: 40
  • Sosyal Bilimler: Coğrafya (5), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (5), Felsefe (5), Tarih (5)
  • Temel Matematik: 40
  • Fen Bilimleri: Biyoloji (6), Fizik (7), Kimya (7)
İkinci oturumun ise aynı gün değil, TYT’ten bir sonraki Pazar günü yapılacağı söylendi.

Temel Yeterlilik Testi ile ikinci oturum aynı gün yapılmayacakÖte yandan, Yabancı Dil Sınavı’nın ikinci oturumla aynı gün 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılacağı ifade edildi.

Fakat ne ikinci oturumda ne de dil sınavında soru ya da sınav süresi konusunda değişiklik yapılmadı. Neticede; sınav sisteminin bir kez daha değiştirilmemesini ümit ederek, sınava girecek öğrencilere şimdiden başarılar diliyoruz.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın