Yatırım yapmaya başla!

United Airlines’dan Çalışanlarına Büyük Şok: Prim Yerine Piyango Uygulaması!

United Airlines, çalışanların üç aylık performans bonusu yöntemi yerine farklı bir yol kullanacağını duyurdu. Fakat bir nevi piyango çekilişine benzeyen bu yöntem büyük tepki uyandırdı.
United Airlines’dan Çalışanlarına Büyük Şok: Prim Yerine Piyango Uygulaması!

ABD merkezli havayolu şirketi United Airlines, yeni performans bonusu yöntemi ile çalışanlar arasında büyük tepkiye neden oldu. Zira şirket bundan böyle çalışanlarına ikramiye vermek için çekiliş yapacağını duyurdu.

Chicago Business Journal’ın haberine göre Başkan Scott Kirby, şirketin yeni performans yönteminin ayrıntılarını United Airlines çalışanlarıyla paylaştı. Fakat Kirby’nin “heyecan verici bir ödüllendirme programı” sözleriyle bahsettiği yeni politikası, çalışanlar tarafından pek beğenilmedi.

Keza eski yöntemle, şirket hedeflerini tutturmaya yardımcı olan çalışanlar 300 dolarlık ödeme alıyorlardı.

United Airlines Performans Bonusu Uygulamasını DeğiştirdiFakat bundan böyle, hedeflerin tutturulmasına yardımcı olan ve yüksek performans gösteren çalışanların 300 dolarlık ödeme yerine bir çekilişe tabi tutulacağı belirtildi. Yani tıpkı piyango gibi işlev görecek olan çekiliş neticesinde kazananlar belirlenecek ve şansı yaver gidenler ödüllerini alacak.

Bu da demek oluyor ki şirket bünyesindeki çoğu çalışan performans bonusu almaya hak kazanamayacak.

89 Bin Çalışanı Olan Şirketin 1361 Çalışanı Prim AlacakÇünkü United Airlines 89.000 kişiye istihdam salıyor ve yeni yöntemle birlikte yalnızca 1.361 çalışanın bonus alacağı söyleniyor. Daha açık ifade etmek gerekirse; çalışanların kaç tanesinin yüksek performans gösterdiği ya da şirketin ne kadar gelir elde ettiği, performans bonuslarını değiştirmeyecek.

İşte bu yöntem, Scott Kirby’nin düşüncesinin aksine United Airlines çalışanları arasında heyecan değil olumsuz yorumlara neden oldu.

Scott Kirby United Airlines Prim Programı DeğiştirildiUnited Airlines’ın çalışanlarına çekilişle dağıtacağı ödül programının detayları ise şöyle açıklandı. Yüksek performans gösteren çalışanların dahil edileceği çekilişle; 1 kişiye 100 bin dolar, 10 kişiye yeni nesil Mercedes-Benz C Serisi araç, 20 kişiye 20 bin dolar değerinde tatil, 30 kişiye 10 bin dolar değerinde tatil, 300 kişiye 5000 dolarlık ikramiye, 1000 kişiye de 2000 dolarlık bonus verilecek.

United Airlines’ın yeni ödül programı ile toplamda 1.361 kişi heyecan verici hediyelerin sahibi olacak ama diğerleri hiçbir şey alamayacak.

United Airlines Çalışanlarını Teşvik için Piyangoyla Ödül Programı BaşlattıNeticede; United Airlines’ın Core4 adını verdiği bu program, çalışanları teşvik etmek için başlatılsa da geri bildirimlerden anlaşılacağı üzere yeni yöntem personelin kızgınlığına yol açmış. Ancak söylenen o ki şirket, çalışanlarını teşvik etmek için daha başka politikalar üzerinde de çalışıyormuş.

Yeri gelmişken, bütün bu girişimlerin şirketin geçen yıl gündeme bomba gibi düşmesine neden olan rezaletle alakalı olduğunu da belirtelim.

United Airlines Çalışanları Core4 İsimli Programı EleştirdiNitekim United Airlines uçaktan sürükleyerek yolcu atan havayolu şirketi olarak manşetlerde yer etmiş ve bu olay sonrasında şirketin hisseleri tepetaklak olmuştu.

İşte bu nedenle de çalışanların müşteri ihtiyaçlarına daha etkili cevap vermesi ve motivasyonlarını yükseltmeleri gibi amaçlar güdülüyor. Ancak yeni çekilişli ödül programının çalışanları ne kadar teşvik edeceği muallakta!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum