Yatırım yapmaya başla!

Uniqlo’nun Sahibi Fast Retailing Rekor Kazançlarına Rağmen Belirsizlikle Karşı Karşıya

Uniqlo’nun sahibi Fast Retailing rekor kar elde etmeye devam etse de belirsizlik uyarları güçlü rakamlara gölge düşürdü. İşte detaylar;
Uniqlo’nun Sahibi Fast Retailing Rekor Kazançlarına Rağmen Belirsizlikle Karşı Karşıya

Japon perakende devi Fast Retailing, yakın zamanda rekor karlar açıklamasına rağmen firmanın yavaş büyüme dönemi görebileceği yönündeki uyarılar güçlü rakamları gölgeledi.

Giyim devi Uniqlo’ nun sahibi olan şirket, Perşembe günü üçüncü ardışık yıl için rekor kar ayırdığını açıkladı ve hisselerini Cuma günü yapılan işlemlerde yüzde 2.5 yükseğe gönderdi. Faaliyet karı 31 Ağustos’ta sona eren yılda, beklentilerle uyumlu şekilde %9.1 artarken kar tahmini, beklentileri kaçırdı.

Fast Retailing, 2020 mali yılında faaliyet karının yüzde 6.7 artacağını tahmin ederken, rakam Refinitiv analistlerinin yüzde 15’lik beklentisinin oldukça aşağısında kaldı.

Uniqlo'nun Sahibi Fast Retailing Kar Beklenti Tahmin Kaçırdı NWQ Investment Management direktörü Peter Boardman; “harika bir isim, harika bir marka ama çok fazla belirsizlik var, işler yavaşlıyor” diyerek uyarıda bulundu. Nitekim son veriler, yıllarca hızlı büyümesinin ardından Çin ekonomisinin yavaşladığına ve en kötüsünün bitmediğine dair endişelere işaret ediyordu.

Boardman da Japon devin karlarının yüzde 35’inin Çin’den geldiğini söyleyerek, bu nedenle Çin’deki herhangi bir yavaşlamanın kesinlikle Fast Retailing’i ya da Uniqlo’yu olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Sonuçta Fast Retailing bu yılın başlarında önemli bir büyüme pazarı olan Çin’deki satışların 2022 mali yılına kadar 1 trilyon yene ulaşmasını beklediğini söylemişti.

Uniqlo'nun Sahibi Fast Retailing Çin Pazarı Önemi Bu, şirketin 2019 mali yılı için bildirdiği 502.5 milyar yen seviyesindeki satışlardaki neredeyse iki katı olacaktı. Fast Retailing Çin’deki yavaşlamanın yanında, Tokyo’nun Seul ile devam eden ticari anlaşmazlığından kaynaklanan zorluklarla da karşı karşıya.

Fast Retailing şefi Tadashi Yanai de Güney Koreli tüketicilerin Japon ürünlerini boykot etmesi ile sonuçlanan sorunu ciddi olarak nitelendirdi.

2019 mali yılında, şirket Güney Kore işinin hem gelirde hem de karda düşüş yaşadığını açıkladı. Fast Retailing aynı zamanda 2020 mali yılı için ülkede büyük düşüşler öngörüyordu.

Uniqlo'nun Sahibi Fast Retailing İşi Yavaşladı NWQ’dan Boardman da Güney Kore’nin Fast Retailing gelirlerinin yüzde 3’ünü oluşturduğunu ve bunun çok önemli olmasa da aynı zamanda önemli miktarda para anlamına geldiğini savundu. İleride yeni mağaza açılışlarının hızının öncekinden “çok daha yavaş” olacağını söyleyen Boardman, ancak olgunlaşan bir şirketin işareti olduğunu da ekledi.

Bunların yanında Boardman, firmanın hem online hem de Hindistan çabalarında büyüme fırsatı olduğunu belirtti. “Şu anda gelirlerin yaklaşık %12’si çevrimiçi, bunu %30’a çıkarmak istiyorlar. Bu kesinlikle harika bir fırsat ama yavaş bir fırsat ve muhtemelen bu kadar hızlı büyümeyecek.” diyen Broadman, birçok perakendecinin online olmasının gerçekten zor olduğunu anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum