Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Unilever’in İkinci Çeyrek Satışları Analist Beklentilerini Aştı

Birleşik Krallık merkezli Unilever, yılın ikinci çeyreğinde, yüksek enflasyon ortamına rağmen beklenti üstü satış bildirdi. Detaylar geliyor…
Unilever’in İkinci Çeyrek Satışları Analist Beklentilerini Aştı
HABER GİRİŞ

Yiyecek ve tüketim ürünleri üreticisi Unilever, Dove ve Ben & Jerry’s’in yüksek maliyetleri telafi etmek için fiyatları yeniden artırmasıyla, üç aylık satış büyümesinin beklenenden daha iyi olduğunu bildirdi.

Şirket tarafından sağlanan bir fikir birliğine göre İngiliz şirket, ikinci çeyrek satışlarında yüzde 7,9’luk bir artış bildirdi ve analistlerin yüzde 6,4 olan tahminini aştı. Unilever, temel fiyat artışının yıl boyunca ılımlı olmaya devam etmesiyle birlikte, tüm yıl için satış büyümesinin çok yıllı aralığının öncesinde yüzde 5’in üzerinde olmasını beklediğini söyledi.

Şirketin yeni CEO’su Hein Schumacher yaptığı açıklamada, “İşle erken tanışmam, Unilever’in güçlü temellerine olan inancımı doğruladı” açıklamasını yaptı. Son veriler, Schumacher’in bu ayın başlarında Alan Jope’den devralması sonrası ilk sonuçlar oldu.

Şubat ayında 2023’ün ilk yarısında net malzeme enflasyonunun yaklaşık 1,5 milyar avro olacağını tahmin eden Unilever, o sırada fiyatları yılın ilk yarısında artırmaya devam edeceğini ve ikinci yarıda bu zamları hafifleteceğini söyledi.

İkinci çeyrek için temel fiyat artışı yüzde 8,2 olurken, temel hacimler yüzde 0,3 düşerek analistlerin sırasıyla yüzde 7,7 ve yüzde 1,2 olan düşüş beklentilerini aştı.

GCM Yatırım Banner

Üst düzey ABD’li ve Avrupalı ​​yatırımcılar bu ay, Janus Henderson’ın sahip olduğu bazı hisseleri azaltması ve müşteri kaybetme riski taşıdığına inandığı gıda üreticilerine açık pozisyon verecek kadar ileri gitmesiyle, yüksek fiyatlar hakkındaki endişelerini tüketim malları şirketlerine yönelttiklerini söylediler.

Ayçiçek yağı ve nakliyeden paketleme ve tahıla kadar her şey daha pahalı hale geldiğinden, tüketim malları sektörü yaklaşık iki yıldır yükselen maliyetlerle mücadele ediyor. Yüksek maliyetler pandemi sırasında başladı ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle daha da kötüye gitti. Bu süreç geçen yıl enerji maliyetlerini rekor seviyelere çıkardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın