Yatırım yapmaya başla!

Unilever’in Uyarısı, Küresel Ekonominin Hala Kırılgan Olduğunu Gösteriyor

Tüketici ürünleri devi Unilever’in uyarısı, küresel ekonominin hala kırılgan olduğunu gösterdi.
Unilever’in Uyarısı, Küresel Ekonominin Hala Kırılgan Olduğunu Gösteriyor

Dünya devi Unilever’in Salı günü yaptığı satış büyümesi uyarısı, bazı iyileşme belirtilerine ve iyimser uzman yorumlarına rağmen küresel ekonominin hala kırılgan olduğunu gösterdi.

Tüketici ürünleri şirketinin satış hedeflerine ulaşamayacağını söylemesi, 2020’de daha güçlü bir küresel ekonomi umutlarını baltaladı ki aşağı yönlü revizyonu için pazarlarını suçlayan Unilever’in 190 ülkede satış yaptığı biliniyor.

Açıklama sonrasında hisseleri Londra’da %6’dan fazla düşen Unilever, zayıf satışları için Güney Asya’daki yavaşlamayı ve Batı Afrika ile Kuzey Amerika’daki zor iş koşullarını suçladı.

Unilever Hisse DüştüGüney Asya pazarının ayrıca Pakistan, Bangladeş, Sri Lanka ve Nepal’i içerdiği aktarıldı. Unilever CEO’su Alan Jope analistlere yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Yavaşlama özellikle kırsal Hindistan’dan geliyor ki burası bir süredir ilk defa kentsel Hindistan’dan daha yavaş bir oranda büyüyor.”

Sonuçta Hindistan’da ekonomik büyümenin hızı üç yıl önce yüzde 9’a ulaştığından beri yarı yarıya azalmıştı. İmalat ve tarımdaki yavaşlamalar, iş kesintileri ve zayıf tüketici talebiyle sonuçlanmış, bu da Unilever gibi şirketleri ülkedeki fiyatları düşürmeye zorlamıştı.

Hindistan, dünyadaki tek sorunlu nokta da değil ki başta Almanya olmak üzere Avrupa da üretim yavaşlamalarıyla boğuşmaya devam ediyor.

Hindistan Almanya Avrupa Çin Ekonomi İyi Değil Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Çin’deki büyümenin de yaklaşık 30 yılın en düşüğüne gerilediği herkesin malumu. Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ticari gerilimlerin yatışmasının, kilit ekonomiler üzerindeki baskının bir kısmının alınmasına yardım etmesi beklenirken anlaşma iyimserliği ve Brexit netliği ABD ve Avrupa piyasalarını rekor yüksek seviyelere ulaştırdı.

Yine de Unilever’in sorunları, gelecek yıl daha güçlü bir küresel ekonomi üzerine bahis yapmaya karşı uyarılarda bulunan ekonomistlerin sözleriyle uyum içinde geldi. JP Morgan analistleri de olumsuz imalat ve perakende harcama verisine işaret ederek şöyle dedi: “Siyasi gelişmeler, daha güçlü bir büyüme için bir adım teşkil ediyor. Ancak gelen ekonomik yayınlar, küresel büyüme momentumunun hala düştüğünü hatırlatıyor.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum