Yatırım yapmaya başla!

Unilever Takipçi Satın Alan Sosyal Medya Yıldızlarıyla Çalışmayacak!

Dünya devi Unilever, sosyal medya mecralarındaki sahtekarlığa ve takipçi satın alan influencerlara karşı savaş açtı. Detaylar şöyle...
Unilever Takipçi Satın Alan Sosyal Medya Yıldızlarıyla Çalışmayacak!

1930 yılında Hollandalı margarin üreticisi Margarine Urine ile İngiliz sabun üreticisi Lever Brothers’ın birleşmesiyle oluşan Unilever, bugün yaptığı duyuruyla dikkatleri üzerine çekti. Zira dünyanın en büyükleri arasında yer alan şirket, sosyal medya starlarıyla çalışmama kararı aldığını açıkladı.

Pazarlama kurulu başkanı Keith Weed konuyla ilgili olarak şirketin sosyal medya starı gibi influencerların nasıl çalıştığını incelediklerini söyleyerek, diğer markaları da sosyal medyadaki dolandırıcılıklara karşı uyardı. Ve genel pazarlama bütçesi 7 milyar eurodan fazla olan Unilever’in bu tavrı haliyle sektörde yankı uyandırdı.

Sosyal medya mecralarındaki influencerların, promosyon yaparak ne kadar çok para kazandıklarını artık hepimiz biliyoruz.

Unilever Sahte Takipçilere Karşı Savaş Açtı Ürünlerinin tanıtımını güvenilir ve ünlü kişiler aracılığıyla yapmak isteyen pek çok firma, bu nedenle influencer denilen kişilerin kapılarını çalıyor. Sonuçta; firma bu şekilde binlerce kişinin tanıtımı görmesini sağlıyor. Ancak influencer, reklam ödemesini takipçi sayısıyla doğru orantılı aldığı için burada bazı sahtekarlıklar ortaya çıkıyor. Çünkü daha çok ödeme almak isteyen influencerlar, bot hesaplarla takipçi sayısını artırabiliyor.

The New York Times’ın birkaç ay önce yaptığı haberde de sayısız sosyal medya starının takipçi satın alarak hesabını büyüttüğü öne sürülmüştü.

Dijital Medyanın Sahte Yıldızları Neticede; sosyal medyada reklam yaparak para kazanan kişilerle ilgili farklı iddialar ortaya atılmaya devam ediyor. Unilever de bu durumun farkında olarak yeni bir karar aldığını duyurdu. Dijital medyanın sahte takipçilerine karşı harekete geçen Unilever, takipçi alan influencerlarla bağlarını kopartacağını açıkladı.

Şirketin pazarlama kurulu başkanı Keith Weed’in verdiği demeç, dünya devi firmanın influencerlar hakkındaki düşüncesini açıkça gösterdi.

Pazarlama kurulu başkanı Keith Weed Sahte Takipçi Alan Fenomenlerle ÇalışmayacakBuna göre Weed; “İnfluencerların tüketicilere ulaşmak ve markalarımızı büyütmek için önemli bir yol olduğuna inanıyoruz. Ancak onların gücü insanlarla kurdukları bağlantıdan geldiği için takipçi satın almak influencerların etkisini azaltmaktadır.” diyerek, Unilever’in tamamen kaybetmeden önce güveni yeniden inşa etmek amacıyla acilen önlem alması gerektiğini söyledi.

İlaveten Unilever’in sahteciliği ortadan kaldırmak ve şeffaflığı artırmak için adım atan sosyal medya platformlarına öncelik vereceğini belirtti. Ayrıca Weed, piyasada harika influencerların da olduğunu fakat birkaç çürük yumurta yüzünden onlara duyulan güvenin de sarsılacağını dile getirdi.

Diğer taraftan; Unilever’in bu duyurusunun şirketin Şubat’taki açıklamasının ardından gelmesi de dikkat çekti. Nitekim dünya devi, uygunsuz içerikle mücadele etmeyen platformları reklam yatırımı yapmamakla tehdit etmiş, Weed Facebook ve Google’a uyarıda bulunmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum