Yatırım yapmaya başla!

Unilever İkinci Çeyrekteki Zayıf Satışları için Yağmurlu Havayı Suçladı

Dünyanın en büyük yiyecek ve hızlı tüketim ürünleri üreten şirketleri arasındaki Unilever, ikinci çeyrek bilançosunda satış tahminlerini kaçırdı. İşte detaylar;
Unilever İkinci Çeyrekteki Zayıf Satışları için Yağmurlu Havayı Suçladı

Birleşik Krallık ve Hollanda merkezli tüketim ürünleri devi Unilever, çeyreklik bazda beklentilerden daha az temel satış büyümesi olduğunu bildirdi. Rakamın Avrupa’da yağışlı havalardan fazlasıyla etkilendiğini söyleyen şirket, yine de tam yıl satış hedeflerinde değişiklik yapmadı.

Tam yıl temel satış büyümesinin yüzde 3 ila yüzde 5 hedef aralığının alt yarısında olacağını beklemeye devam eden Unilever, faaliyet karının 2020’de yüzde 20’ye ulaşacağını aktardı. Dove sabun ve Ben & Jerry’s dondurma üreticisi, temel satışların ikinci çeyrekte yüzde 5 arttığını belirtti.

Ancak şirket tarafından sağlanan bir fikir birliğine göre ikinci çeyrek satış büyümesi, analistlerin yüzde 3.7’lik yükseliş tahminlerini karşılayamadı.

Unilever İkinci Çeyrek Satış Tahmin Kaçırdı Unilever CEO’su Alan Jope, bugün verdiği bir demeçte açıkladıkları sonuçların yine de üst ve alt çizgi için kılavuz aralığında yer aldığını kaydetti. Alan Jope ayrıca özellikle Asya’nın iyi bir şekilde büyümeye devam etmesi gibi firmanın gelişmekte olan pazarlardaki işlerini, büyümenin kilit itici gücü olarak gösterdi. Unilever’in baş finans sorumlusu da kazanç konuşmasında; şirketin Endonezya, Filipinler, Hindistan ve Çin gibi pazarlarda hacim kazanmaya devam ettiğini belirtti.

Unilever’in gelişmekte olan pazarlardaki satışları çeyrek dönemde yüzde 7.4 artarken, gelişmiş pazarlarda yüzde 1.6 düştü.

Unilever Satış Yükselen Piyasa Arttı Zaten yükselen piyasaların, Unilever’in genel satışlarına yüzde 60 oranında katkı sağladığı bilgisi de verildi. Diğer taraftan Avrupa’daki yağışlı havanın dondurma satışlarını azalttığı vurgulandı.

Yapılan bir Jefferies analizi, 12 Avrupa kentinde ortalama yağışın Nisan ve Mayıs aylarında bir önceki yıla göre üç kat arttığını, ortalama güneş ışığı saatlerinin de iki ayda yüzde 9 ile 25 arasında azaldığını gösterdi. Neticede dondurma, Unilever’in grup satışlarının %13’ünü ve yıllık olarak %20’sini oluşturuyor.

Tüm bunların yanında CEO, bilançonun ardından şu ifadeleri kullandı: “Açıkça görülüyor ki, tüm ekonomik sektöre bakarsanız, döngüsel sektörler var, değişken sektörler var ve daha sonra da tüketimden kaynaklanan istikrarlı sektörler var. Ve neyse ki, işimiz bunların en sonuncusunda.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum