Yatırım yapmaya başla!

Unilever İngiliz Hissedarlarının İsyanıyla Hollanda’ya Taşınma Planından Vazgeçti!

Dünya devi Unilever, şirket merkezini Londra’dan Hollanda’nın Rotterdam kentine taşınması kararından vazgeçtiğini duyurdu. Detaylar aşağıda;
Unilever İngiliz Hissedarlarının İsyanıyla Hollanda’ya Taşınma Planından Vazgeçti!

Birleşik Krallık ve Hollanda merkezli dünyanın en büyük yiyecek ve hızlı tüketim ürünleri üreten şirketlerinden Unilever, 143 milyar dolarlık Kraft-Heinz anlaşmasının geçtiğimiz yıl başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından İngiliz-Alman yapısını daraltmaya karar vermişti.

Mart ayında yapılan açıklamada Unilever CEO’su Paul Polman, merkezin Londra’dan Hollanda’nın Rotterdam kentine taşınması gerektiğini söylemiş, bu kararın Brexit’le alakasının olmadığı vurgulanmıştı. Çünkü Unilever şirketin Hollanda’da tek merkezden idare edilmesini istiyordu. Alınan kararla ayrıca Unilever’in kağıt üzerinde de bir Hollanda firması olacağı kaydedilmişti.

Sonuçta, geçen yıl Kraft-Heinz tarafından ele geçirilme tehdidiyle karşı karşıya kalan şirketin, Hollanda’daki yasalar sayesinde korunması bekleniyordu.

Unilever Hollanda'ya Taşınması Şirketi Devralmalardan Koruyacaktı Keza Hollanda’da şirketleri devralmalara karşı koruyacak çok sayıda yasa ve yönetmelik vardı. Ancak bugün şirketten yapılan duyuruya göre Unilever, genel merkezini Hollanda’ya taşımaktan vazgeçti. Birleşik Krallık hissedarlarının giderek artan muhalefetinin ardından yönetim kurulu, şirketin genel merkezinin Hollanda’ya taşınması yönündeki önerisini geri çektiğini bildirdi.

Söz konusu açıklamada Unilever, teklifin önemli bir hissedar grubundan destek almadığını ve dolayısıyla öneriyi geri çekmeyi uygun bulduklarını dile getirdi.

Unilever Birleşik Krallık'taki Hissedarlarının Baskısı Sonucu Hollanda Planından Vazgeçti!Unilever Yönetim Kurulu Başkanı Marjin Dekkers da ilgili demecinde; ”kurul şimdi bir sonraki adımları değerlendirecek ve hissedarlarımızla birlikte çalışmaya devam edecek” ifadelerini kullandı. İlaveten Dekkers, Hollandalı imtiyazlı hisselerini iptal etme planına devam edileceği bilgisini de verdi.

Neticede Hollanda’ya taşınma önerisi, Brexit sürecinde ülkenin en değerli şirketlerinden birini kaybetmek istemeyen İngiliz hissedarlardan gelen tepki sonucunda iptal edildi.

Unilever Hollanda'ya Taşınmasına TepkiTeklifin kabul edilmesi durumunda, Dove sabun ve Ben & Jerry’s dondurma üreticisinin üst kuruluşu Unilever, FTSE 100 Endeksi’nden çıkacaktı. Bu noktada, Unilever’in yaklaşık % 12’sini temsil eden hissedarların Hollanda’ya taşınma fikrine açıkça karşı çıktığı hatırlatıldı.

PIRC de bu hafta başında hissedarların Hollanda hareketine karşı oy kullanması gerektiği konusunda çağrıda bulunmuştu. Liberium analisti Robert Waldschmidt de; bu hareketin şirketin yakın dönemdeki operasyonlarını etkilememesi gerektiğini fakat CEO değişikliği sürecini hızlandırabileceğini öne sürmüştü. İlgili haberlerde Unilever hisselerinin bugün Londra’da % 0.8 yükselirken Hollanda’da sabit kaldığı da söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum