Yatırım yapmaya başla!

Pazarlarını Suçlayan Unilever, 2019 Satış Büyümesi Hedefini Kaçıracağı Konusunda Uyardı

Dünyanın en büyük yiyecek ve hızlı tüketim ürünleri şirketlerinden Unilever, Güney Asya’da yavaşlama ve Kuzey Amerika’da zayıflığı suçlayarak satış büyümesi tahminini düşürdü.
Pazarlarını Suçlayan Unilever, 2019 Satış Büyümesi Hedefini Kaçıracağı Konusunda Uyardı

Tüketici ürünleri devi Unilever, Salı günü yaptığı açıklamada, 2019’daki satış büyümesinin önceki tahminlerinin bir miktar altında kalmasını beklediğini bildirdi. Bunun için de Güney Asya’daki yavaşlama ile Kuzey Amerika’daki zayıflığı suçladı.

Dove, Ben & Jerry’s, Lipton gibi markaların sahibi olan Birleşik Krallık ve Hollanda merkezli dev şirket, en büyük pazarı konumundaki Kuzey Amerika’da performansın iyileştiğine dair erken işaretlere rağmen tam bir toparlanmanın zaman alabileceğini söyledi.

Gelişmiş ekonomiler, Unilever için pek çok çeyrektir bir direnç oldu ki bu ekonomilerdeki tüketiciler, giderek artan şekilde taze gıdalara, niş markalara ve harcamalarda kısıntılara yöneliyordu.

Şirketin son üç aylık sonuçlarında da gelişmiş pazarlardaki satışlar yüzde 0.1 düşerken, gelişmekte olan piyasalarda yüzde 5.1’lik artış yaşanmıştı.

 Unilever, 2019 Satış Büyümesi Hedefini Kaçıracağı Konusunda UyardıUnilever’in ikinci en büyük pazarı olan Hindistan’da düzensiz musonların kırsal harcamaları kısarken, cansız iş piyasası de kentsel alanlarda tüketimi zayıflatmıştı. Unilever CEO’su Alan Jope açıklamasında şöyle konuştu: “Bazı pazarlardaki zorluklar nedeniyle, tam yıl satış büyümemizi hafifçe kaçırmayı bekliyoruz.”

“Büyüme bizim önceliğimiz olmaya devam ediyor ve performansımızı arttırmak için doğru stratejiye ve yatırıma sahip olduğumuza eminiz.” ifadeleriyle devam etti.

 Unilever, 2019 Satış Büyümesi Hedefi DüşürdüŞirket şimdi 2019 için satış büyümesinin önceki tahmininin altında gerçekleşmesini beklediğini dile getirdi.

Önceki tahmin aralığı ise yüzde 3 ila yüzde 5 olarak açıklanmıştı. Bununla birlikte şirketten yapılan açıklamada, nakit, kazanç ya da marjın etkilenmesinin beklenmediği de kaydedildi. Yatırımcı işaretlerine göre ise Unilever hisselerinin yüzde 5’e kadar düşmesinin beklendiği eklendi.

Firma satış büyümesinin 2020’nin ilk yarısında yüzde 3’ün altında olacağını, gelecek yılın tam yıl büyümesinin ise yüzde 3 ila yüzde 5 aralığının alt kısmında olacağını öngördü. RBC analisti James Edwardes Jones Unilever’in açıklamaları üzerine; “Unilever doğrudan pazarlarını suçluyor, biz bundan daha fazlası olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum