Yatırım yapmaya başla!

UniCredit’in 400 Bin Müşterisinin Hesabı Hacklendi

İtalya'nın en büyük bankası UniCredit hacklendiğini açıkladı. 400 binden fazla müşterisinin hesapları ile ilgili açıklaması haberimizde;
UniCredit’in 400 Bin Müşterisinin Hesabı Hacklendi

UniCredit saldırıya uğradığını ve 400 binden fazla müşterisine ait bilgilerin çalındığını açıkladı. Hackerların para çalmadığını, sadece kişisel verilere ve IBAN numaralarına erişebildiğini belirtti. Saldırı, bugüne kadar meydana gelen en büyük ihlaller arasına alındı.

Banka tarafından yapılan açıklamaya göre bilgisayar korsanları, kimliği belirsiz bir üçüncü taraf yoluyla saldırıyı gerçekleştirdi. Yalnızca verilerin çalındığı, şifrelerin ele geçirilmediği belirtildi.

UniCredit'in Müşteri Bilgileri Çalındı

Banka, 2016 yılının Eylül ve Ekim aylarında bir saldırı daha almıştı. Daha sonra 2017 Haziran ayında da bir saldırı gerçekleşti. Böylece 1 yıllık süreçte 4 siber saldırıya maruz kalmış oldu.

Banka 4 Saldırı Aldı

Bloomberg tarafından yapılan habere göre; UniCredit’in aldığı bu saldırı, Avrupa’daki en büyük ihlallerden birisi oldu. Bu haber üzerine bankanın bilişim teknolojileri departmanından açıklama geldi.

Avrupa'daki En Büyük İhlallerden Birisi

UniCredit Business Integrated Solutions CEO’su Daniele Tonella; müşterilerin herhangi bir maddi kayba uğramadıklarını söyledi. Ayrıca müşteri hesaplarına erişime izin veren şifrelerin ele geçirilemediğini belirtti. Tonella Reuters’e yaptığı konuşmada ise neden bu verilerin çalındığını bilmiyoruz, dedi.

UniCredit aldığı saldırılar karşısında IT sistemlerini geliştirmek ve güçlendirmek için 2,3 milyar Euro yatırım yapacağını bildirdi.

IT için Yatırım Yapacak

Siber saldırı açıklamasıyla birlikte hisse senetlerinde % 1’e yakın düşüş görüldü ve 16 Euro’ya kadar geriledi. 438 milyar dolarlık müşteri mevduatına sahip olan UniCredit, 17 ülkede 8500 şubesi ile faaliyet gösteren dev bir bankadır. 120 bine yakın çalışanıyla birlikte İtalyan bankacılık devi olarak görülmektedir.

Bilgisayar korsanları, savunmasız sistemi bulunan bankalara gözlerini dikmiş durumda. Daha önce yaşanan siber saldırılarda 2016 yılının Kasım ayında Tesco Bank 2,5 milyon sterlinlik bir zarar uğramıştı. Saldırı sonrasında bankalar, sistemlerini güçlendirmek için yatırım yapma yolunu seçmişlerdi. Dileriz ki bu yatırımlar, henüz bir saldırı gerçekleşmeden de yapılırlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum