Yatırım yapmaya başla!

UniCredit Commerzbank’a Teklif Vermek için Tetikte Bekliyor

İtalyan UniCredit’in iki Alman devinin birleşme görüşmeleri arasında Commerzbank’ın kontrolünü ele geçirmek için milyarlarca euroluk teklife hazırlandığı iddia edildi. Detaylar aşağıda;
UniCredit Commerzbank’a Teklif Vermek için Tetikte Bekliyor

İtalyan bankacılık devi UniCredit’in iki Alman devinin birleşmesine yönelik zorlukların bulunduğu işaretlerin arasında Commerzbank’ın kontrolünü ele geçirmek için milyarlarca euroluk teklif yapmaya hazırlandığı iddia edildi. Financial Times’ın konuyla alakalı yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre UniCredit’in Commerzbank ve Deutsche Bank arasındaki birleşme müzakerelerine davetsiz girmesinin pek mümkün görünmediği ancak görüşmelerin sona ermesi durumunda harekete geçmeye hazır olduğu kaydedildi.

Roma merkezli bankaya yakın bir kişi de onlar için yolun açık olabileceğini belirtti. Kaynaklardan bir tanesi ayrıca UniCredit’in planının 9 milyar euroluk piyasa değerine sahip olan Commerzbank’tan büyükçe pay almak ve bunu İtalyan bankanın halihazırda bünyesinde bulundurduğu HypoVereinsbank ile birleştirmek olduğunu dile getirdi.

Buna göre kombine edilmiş varlık Almanya merkezli olacakken UniCredit genel merkezini ve Milano’daki listelemesini koruyacaktı.

UniCredit Commerzbank HypoVereinsbank Birleştirecek Commerzbank’ın Frankfurt borsasında işlem gören halka açık hisselerini de elinde tutacaktı. UniCredit’e tavsiyede bulunan biri bu kombinasyonun Almanya için anlamlı olacağını ve firmanın ulusal bir şampiyon olarak sunulabileceğini söylerken İtalyan bankadan iddialara ilişkin yanıt gelmedi. Bu noktada kaynaklar, UniCredit’in Commerzbank ile anlaşma yapmakla birkaç yıldır ilgilendiğini ve 2017’de Alman yetkililere bir ortaklık için yaklaştığını dile getirdi.

Ancak o zaman İtalyan bankası, Almanya’da sınır ötesi bankacılık anlaşmalarına karşı siyasi muhalefet ve Milano merkezli bankanın kendi işini yapılandırması nedeniyle teklifte bulunmamıştı.

UniCredit Commerzbank Daha Önce Teklif Vermek İstedi Sonuçta UniCredit ile Commerzbank arasındaki herhangi bir anlaşmanın, Frankfurt merkezli borç verenin en büyük hissedarı olan Alman hükümetinden onay alması gerekiyordu. İtalyan bankanın şu anda teklif yapmaya hazırlanmasının nedeni de Alman siyasetçilerin sınır ötesi bir anlaşmaya karşı daha ılımlı olacakları umudu ve Commerzbank’ın Deutsche Bank’la görüşerek halihazırda oyunun içine girdiği düşünceleriydi.

Kaynak, UniCredit’in Berlin’deki politikacıların bankanın iç ekonomi için önemi gerekçesiyle anlaşmayı reddedeceklerini düşünmelerine rağmen Commerzbank’a ilgisini hiç kaybetmediğini iddia etti.

UniCredit Commerzbank İlgisini Hiç Kaybetmedi Uzmanlar da Commerzbank ile UniCredit arasındaki bir anlaşmanın iki Alman banka arasındaki bir anlaşmaya kıyasla daha mantıklı olacağını çünkü Commerzbank ile HVB’nin tamamlayıcı işletmelere sahip olduklarını öne sürdü. HVB’nin 447 şubesinin çoğu ülkenin güney ekonomik güç merkezi olan Bavyera ve Baden-Württemberg’de bulunurken Commerzbank’in 1000 şubeden oluşan ağı ise ülke genelinde yayılıyordu.

Buna karşın Commerzbank ile Deutsche arasındaki perakende operasyonları arasında daha fazla çakışma vardı. Deutsche Bank ile Commerzbank arasındaki görüşmelere ilişkinse farklı yorumlar dolaşıyor. Sürece aşina bir kişi hafta sonuna kadar önemli bir açıklama yapılacağını iddia ederken başka bir kişi taraflardan birinin konuların karışıklığından dolayı birleşme görüşmelerinden uzaklaşacağını belirtti. Her iki gruba da aşina olan başka bir kişi ise Deutsche Bank ile Commerzbank’ı birleştirmenin hiç kolay olmayacağını, kültürlerin tamamen ters olduğunu vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum