Yatırım yapmaya başla!

UniCredit, Commerzbank için Potansiyel Teklif Hazırlıklarını Hızlandırdı

Konuya aşina kaynakların verdiği bilgilere göre UniCredit, Almanya’nın önde gelen bankalarından Commerzbank için potansiyel teklif hazırlıklarını hızlandırdı.
UniCredit, Commerzbank için Potansiyel Teklif Hazırlıklarını Hızlandırdı

Konuya aşina üç kişinin verdiği bilgilere göre UniCredit, Almanya’nın önde gelen bankalarından Commerzbank için potansiyel teklif hazırlıklarını hızlandırdı. UniCredit’in dünyanın en büyük bağımsız yatırım bankası Lazard ile ve bankacısı Joerg Asmussen’ın yanında JP Morgan ile olası bir devralma için bağlantıda olduğu söylendi.

UniCredit, Reuters raporuna verdiği yanıtta, herhangi bir potansiyel pazar işlemi ile ilgili olarak hiçbir bankacılık yetkisinin imzalanmadığını netleştirmek istedi. Ayrıca banka mevcut iş planının organik büyümeye dayandığını ve 3 Aralık’ta yeni bir planın açıklanacağını söyledi.

Yönetime yakın birçok kaynak bir teklifin verilip verilmeyeceği ya da ne zaman yapılabileceğinin belirsizliğini korusa da UniCredit’in uzun süredir Almanya’da genişlemek istediği biliniyordu.

UniCredit, Commerzbank Teklif Belirsizliğini Koruyor Kaldı ki İtalyan firma halihazırda Münih merkezli büyük bir borç veren olan HVB’nin sahibiydi. Ancak kendi revizyon planı üzerinde yoğunlaşan İtalyan bankası, Commerzbank ile Frankfurt komşusu Deutsche Bank arasındaki birleşme görüşmelerinin sonucunu beklemişti ve geçtiğimiz ay Deutsche Bank-Commerzbank birleşme görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığı bildirilmişti. Haliyle görüşmelerin sona ermesi Commerzbank’ı yeniden UniCredit CEO’su Jean Pierre Mustier’in gündemine getirdi.

Öte yandan UniCredit’in ilerlemesi, Hollandalı ING’nin de Commerzbank ile birleşmeye ilgi göstermesi üzerine geldi.

ING de Commerzbank İlgileniyor Gayriresmi görüşmeler hakkında konuşan kaynaklardan biri, onları yoğun olarak nitelendirdi. Örneğin CEO Mustier’in Lazard’dan Almanya’nın eski Maliye Bakanı Yardımcısı Asmussen’i, Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz ile anlaşma için lobi yapabileceği umuduyla işe aldığı aktarıldı. Her iki ismin de Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nde kökleri vardı. UniCredit, JPMorgan, Lazard, Commerzbank, ING ve Almanya Maliye Bakanlığı yorum yapmaktan kaçınırken Asmussen de sorulara cevap vermedi.

Sonuçta, İtalyan firmanın Commerzbank’ı alması için herhangi bir teklifin başarısı, Alman bankada yüzde 15 hisse sahibi olan hükümetin onayına bağlı olacak.

UniCredit, Commerzbank İlerlemesi Alman Hükümeti Bağlı Olacak Ne var ki bazı yetkililerin Commerzbank’ı Almanya’nın elinde tutmak istediği de biliniyor. Zaten Deutsche Bank-Commerzbank birleşme çabalarının altında da bu isteğin olduğu öne sürülüyor.

Öte yandan, bir Alman yetkili, hükümetin Commerzbank ile UniCredit yabancı bir Avrupa rakibi arasındaki birleşmeye açık olacağını savunuyor. Tabii, ortada Almanya’nın en büyük bankalarından birini borç yüklü İtalya’ya bağlama gibi dev zorluklar da var. Nihayetinde eğer bir birleşme ortaya çıkarsa, bu mali krizden bu yana Avrupa sınırlarındaki bankaları kapsayan en büyük anlaşmalardan biri olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum