Yatırım yapmaya başla!

İhracat Hacmini Artırmak İsteyen Umman Türkiye’ye LNG Satışı Görüşmelerine Sıcak Bakıyor

Umman LNG Geliştirme Vakfı CEO'su el Messan, ihracat faaliyetlerine dair bilgi verdiği konuşmasında Türkiye ile görüşmelere hazır olduklarını duyurdu.
İhracat Hacmini Artırmak İsteyen Umman Türkiye’ye LNG Satışı Görüşmelerine Sıcak Bakıyor

Umman LNG Geliştirme Vakfı Üst Yöneticisi (CEO) olan Halid el Messan, ihracat faaliyetlerini değerlendirmeye aldığı konuşmasında Türkiye ile olan ilişkilerine de değindi.

24-26 Şubat 2020 tarihlerinde Umman’ın başkenti Muskat’ta düzenlenecek olan Uluslararası Gaz Birliği (IGU) Araştırma Konferansı’ndan önce konuşan el Messan dikkat çekici açıklamalar kaydetti.

Yeni doğal gaz keşiflerine yönelik faaliyetlerin ülke içinde devam ettiğini bildiren el Messan, Umman hükümetinin doğal gaz ihracatını artırmayı amaçladığını söyledi.

Yılda 10,3 milyon tonluk LNG ihracatı gerçekleştirdiklerini bildiren el Messan, bu rakamın gelecek yıl 11,3 milyon tona yükseltilmesini hedeflediklerini açıkladı.

Yılda 10,3 Milyon Dolarlık İhracat YapılıyorUmman LNG olarak çok sayıda ülkeye satış yaptıklarını belirten el Messan, LNG satışlarına Türkiye’yi de dahil etmek için olası görüşmelere hazır bulunduklarını dile getirdi. Ardından Umman ve Türkiye’nin karşılıklı olarak anlaşması halinde bu ticareti gerçekleştirmede herhangi bir engel görmediğini sözlerine ekledi.

Çok sayıda firmaya da LNG satışı yaptıklarını aktaran el Messan, Güney Kore’de bulunan Korea LNG ve Japonya’daki Mitsubishi’yi bunlara örnek gösterdi. Ayrıca bahsedilen bu iki ünlü şirketin Umman LNG’de hisse sahibi olduğu öğrenildi.

Dünya çapında yakaladıkları ihracat başarısından söz eden el Messan, özellikle Asya olmak üzere pek çok yere satış yaptıklarını yineledi.

Pek Çok Yere Satış YapılıyorToplam ihracatın yaklaşık yarısını Güney Kore’deki Kogas’a gerçekleştirdiklerini belirten CEO, burayla uzun vadeli bir sözleşme yaptıklarını belirtirken bununla birlikte spot olarak da LNG ihraç ettiklerini açıkladı.

Açıklamalarını sürdüren el Messan, sözleşmelerdeki vade türünün kısa ya da uzun olmasının alınan teklif, rekabet ortamı ve fiyatlandırmalar gibi unsurlardan etkilendiğini bildirdi. Ardından küresel piyasalardaki doğal gaz fiyatlarına değindi ve fiyatların üreticiyi memnun etmediğini, tüketicilerin daha avantajlı bir konumda olduğunu dile getirdi.

Şubat ayında IGU kapsamında yapılacak organizasyon için “Bu uluslararası etkinliğin Umman’da düzenlenmesi için çabalıyorduk, başardık.” diyen el Messan, Umman’ı ve doğal gaz sektörünü desteklemeyi amaçlayan her türlü desteğin sağlanacağını belirtti.

Bu konudaki desteklerin hükümet tarafından sağlandığını açıklarken, söz konusu konferansın herkes için kazançlı geçmesini temenni ederek açıklamalarını sonlandırdı.

Diğer taraftan Uluslararası Gaz Birliği (IGU) Başkanı Joe M. Kang, Şubat’taki konferansta doğal gazda yeni politikaların ele alınacağını ve etkinliğin Umman ve Orta Doğu ülkelerine büyük avantajlar sağlayacağını söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum