Yatırım yapmaya başla!

Uluslararası Sınırlar 2021’e Kadar Kapalı Kalacak, RBA Faiz Değiştirmeyecek

Yapılan ankette, ekonomisi önemli derecede turizme bağlı olan Avustralya’nın sınırlarının 2021’e kadar kapalı kalacağı ve RBA’nın faiz değiştirmeyeceği söylendi.
Uluslararası Sınırlar 2021’e Kadar Kapalı Kalacak, RBA Faiz Değiştirmeyecek

Avustralya’nın en çok ziyaret edilen karşılaştırma sitesi Finder, koronavirüsün sakatladığı turizm nedeniyle ülkenin dış harcamalarda 25 milyar dolar kaybetmesinin beklendiğini söyledi.

Finder’ın RBA Cash Rate Survey isimli anketinde 42 uzman ve ekonomist; ülkenin gelecekteki nakit oranı hareketleri ve ekonominin durumuyla ilgili diğer konular üzerinde görüşlerini beyan etti.

Uzmanların yüzde 87’si Avustralya sınırlarının yılın geri kalanında kapalı kalmasını beklerken, yalnızca yüzde 13’ü uluslararası seyahat kısıtlamalarının 2020’de kaldırılacağını belirtti.

Toplamda 13’ü sınırın 2021’in ilk 6 ayında tamamen yeniden açılacağına inanırken 12’si daha sonra olacağını öne sürdü.
Avustralya Uluslararası Sınırlar Ne Zaman Açılacak
Kaynak: Finder

Finder’dan Graham Cooke, konuyla ilgili uluslararası yolcu hacminin yıllarca geri dönmeme riski olduğunu söyledi. Devam eden kısıtlamaların 2021’e milyonlarca daha az turist getirmesinin ve dolayısıyla harcamalarda milyarların kaybedilmesinin beklendiğini dile getirdi.

Tourism Australia’ya göre sektörün Avustralya’nın iş gücünün yüzde 5’ini oluşturan 666 bin Avustralyalı doğrudan istihdam ettiği vurgulandı. Tourism Research Australia verilerine göre de uluslararası turistler geçen yıl ekonomiye 45,4 milyar dolar getirmişti.

Pandemi nedeniyle 20 Mart’ta sınırlarını yabancılara kapatan ülkede 3 Mayıs itibarıyla 889 enfekte kişi var.
Avustralya Enfekte Kişi Sayısı 3 Mayıs
Kaynak: Worldometer

Şimdiye kadar 6,825 vaka sayısı ve 95 ölüm sayısı rapor edildi. İyileşen hasta sayısı ise 5,859 olarak belirtiliyor. Ulusal ipotek aracısı Elders Home Loans Başkanı John Rolfe, Avustralya’nın gelecekte turistler tarafından dikkate alınmak için iyi bir konumda olduğunu savundu.

Ülkenin diğerlerinin aksine sağlığı ekonominin önüne koyduğunu belirterek Avustralya’nın ileride sağlık açısından uluslararası gezginler tarafından en güvenli istikamet olarak görülebileceğini aktardı. Diğer taraftan Finder’ın anketine katılan 42 ekonomistten yalnızca 2’si Avustralya Merkez Bankası’nın Salı günü nakit oranını değiştirmesini beklediğini söyledi.

5 Mayıs’ta açıklanacak Avustralya Merkez Bankası kararı öncesinde anketteki bazı ekonomistlerin yorumları:

Avustralya Merkez Bankası Kararı Öncesi Ekonomist Yorumları Yüzde 95’i ise politika faizinin yüzde 0.25’te sabit kalacağını öne sürdü. İki ekonomist ekonominin durumu nedeniyle nakit oranının yüzde 0’a çekilmesini beklerken nakit oranının bir sonraki hamlesinin ne zaman olacağı konusunda 21 katılımcı sonunda bir artış olacağını söyledi.

Ancak önümüzdeki 3 yıl içinde herhangi bir zamana işaret edilmedi. İlginç bir şekilde, diğer 10 ekonomist ise gelecekte hem potansiyel bir yükseliş hem de kesinti olabileceğini bildirdi. Bu da artan belirsizliği gösterdi.

JP Morgan’ın Avustralya baş ekonomisti olan Ben Jarman da Mart ayında iki koronavirüs temelli kesintiden sonra RBA’nın Salı günkü toplantısından değişiklik beklemediğini söyledi. Ayrıca bankanın üç yıllık Avustralya devlet tahvillerinde 25 baz puan getiri hedefini yeniden teyit etmesini beklediğini kaydetti.

Westpac baş ekonomisti olan Bill Evans da bir indirim beklemediğini aktardı. Ekonominin yüzde 4,5’le tam istihdama doğru kayda değer ilerleme kaydedene kadar bir değişiklik yapılmayacağını savundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum