Yatırım yapmaya başla!

Verilen Desteklerle Uluslararası Rekabette İhracatçının Eli Güçlendirilecek

Ticaret Bakanlığı tarafından ihracatçılara verilen destekler ile küresel alanda rekabetçilik geliştirilmeye çalışılacak. Desteklerle ilgili son detaylar haberimizde;
Verilen Desteklerle Uluslararası Rekabette İhracatçının Eli Güçlendirilecek

İhracatçıların uluslararası alanda rekabetçiliğini artırmak amacıyla Tiacret Bakanlığı tarafından çeşitli destekler veriliyor. Bunların başında da Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Destekleri (UR-GE), pazara giriş, tarım ve marka destekleri geliştirilmeye devam ediliyor. UR-GE destekleri için 2018 yılında 192 aktif proje kapsamında 90 iş birliği kuruluşuna toplamda 34 milyon lira kaynak sağlandı.

Ticaret Bakanlığı uluslararası rekabet güçlerinin geliştirilmesi için ihracata hazırlık, kapasite oluşturmaya yönelik UR-GE ve pazara giriş destekleri ile yüksek katma değer geliştirilmesine yönelik tasarım ve marka destekleri veriliyor. Başta KOBİ’lerin uluslararası rekabetçiliğini artırmak ve bu yolla sürdürülebilir ihracat artışı sağlamak için bu destekler sağlanıyor.

Şirketlerin sektör paydaşlarıyla kümelenme anlayışı çerçevesinde bir iş birliği kuruluşu vasıtasıyla 3 yıl süreyle yürütecekleri projelere UR-GE destekleri güç veriyor.

3 Yıllık UR-GE DesteğiSüre bittiğinde de iş birliği kuruluşunun talebi ile proje süresi 2 yıl uzatılabiliyor. Ayrıca yurt dışına açılmak isteyen ancak rekabet gücünden emin olamayan şirketlere ihtiyaç analizi, eğitim, danışmanlık ve tanıtım faaliyetlerin 400 bin dolara kadar destek veriliyor. Alım heyeti faaliyetlerin 100 bin dolara kadar, yurt dışı pazarlama faaliyetlerinde 150 bin dolara kadar, bireysel danışmanlık faaliyetlerinde 50 bin dolara kadar destekler veriliyor.

Proje yönetiminde görev alması için istihdam edilen 2 kişi için yüzde 75 istihdam desteği de sağlanıyor.

İstihdam Desteği Yüzde 75 OranındaProjeleri yürüten ve iş birliği kuruluşu olarak adlandırılan ticaret ve sanayi odaları, ihracatçılar birlikleri gibi kuruluşların projeleri daha etkin yürütmesi için istihdam edecekleri personele de destekler veriliyor.

Dış pazara girişte sertifika maliyetleri de destekleniyor. Bakanlık, ihracatçılar yeni pazarlara girerken ISO belgeleri, CE işareti, tarım analizleri, test analiz raporları, sağlık ve güvenlik sertifikaları, uluslararası diğer kalite ve çevre belgeleri için yüzde 50 oranında firma başına yıllık 250 bin dolara kadar destek veriyor.

Bakanlık tarafından yüksek hukuki ve mali danışmanlık giderlerinin yüzde 60’ı, yıllık 200 bin dolara kadar destekleniyor.

Yüksek Hukuki İşlem Desteği Yüzde 60Yurt dışına yönelik pazara giriş stratejileri ile eylem planlarının oluşturulabilmesi amacıyla şirketlerin satın aldıkları sektör, yurt dışında yerleşik şirket veya marka odaklı rapor giderleri ile şirket satın alma ve birleşmelerinde ortaya çıkan yüksek hukuki ve mali danışmanlık giderlerinin yüzde 60’ı, yıllık 200 bin dolara kadar destekleniyor.

Bakanlık tarafından tasarım şirketleri ve tasarım ofislerinin tanıtım faaliyetlerinde 300 bin dolara kadar destek sağlanıyor.

Tasarım Ofislerinin Tanıtımına 300 Bin Dolara Kadar DestekAynı şekilde yurt dışı birim kurulum ve dekorasyonunda 100 bin dolara kadar, yurt dışı birim kiralarında 200 bin dolara kadar destek veriliyor. Patent, faydalı model, endüstriyel tasarımda 50 bin dolara kadar, tasarımcı veya modelist istihdamında ise 200 bin dolara kadar destekler bulunuyor. Ek olarak danışmanlık maliyetlerinde de 200 bin dolara kadar yüzde 50 destek imkanı sunuluyor.

Ülkemizde tasarım kültürünün oluşturulmasına yönelik organizasyonlar ile bu faaliyetlerin tanıtım, reklam ve pazarlama aşamalarına faaliyet başına 300 bin dolar destek veriliyor. Tasarım yarışmalarında derece yapan yıllık 60 tasarımcının yurt dışı eğitim ve yaşam giderleri de destekleniyor. Aynı zamanda şirketlerin tasarım ve ürün geliştirme projelerine destek sağlanırken, bir proje için sağlanan destek miktarı 1,4 milyon dolara kadar çıkabiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum