Yatırım yapmaya başla!

Uluslararası Petrol Ajansı 2020 için Petrol Tahmininde Bulundu

Uluslararası Petrol Ajansı 2020 için Petrol Tahmininde Bulundu

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) yayımladığı rapora göre petrol fiyatları 2020 yılında 80 doları görecek. Raporda düşük petrol fiyatlarının tüketiciler için olumlu olduğuna, dolayısıyla az sayıdaki düşük maliyetli petrol üreticilerine bağımlılık artacağı için enerji güvenliği kaygılarının ortadan kalkacağına yer verildi.

Raporda küresel enerji talebinde 2013 ve 2040 yılları arasında üçte bir oranında artış olacağı tahmininde bulunuldu. IEA raporunda yer verilen diğer konulardan bazıları şöyle; küresel petrol talebi 2020 yılına kadar günlük 900 bin varil artışla 2040 yılında günlük 103,5 milyon varile ulaşacak. 2040 yılında Hindistan‘ın petrol ithalatı Avrupa Birliği ülkelerini geçerken; Çin‘in ithalatı ABD‘nin 5 katına çıkacak. Enerji arzında yenilenebilir enerji 2040’a kadar öne çıkacak. Yenilenebilir enerji 2030 yılının başlarında kömürü geçerek, elektrik enerjisi üretiminde en büyük kaynağı oluşturacak. 2040 yılına kadar yenilebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi ise AB ülkelerinde %50, Çin ve Japonya’da %30, ABD ve Hindistan’da %25’e çıkacak.

Öte yandan Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, küresel piyasalar için 2015’in ikinci çeyreğinde arz ve talep arasındaki fark nedeniyle varil başına petrol fiyatlarını aşağı yönde revize etti. Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada arz talep arasındaki dengesizliğin 2016’nın ikinci yarısından önce çözülebileceğinin mümkün olmadığı ifade edildi. Aşağı yönde revize edilen fiyat tahminleri brent petrol için 2016’da varil başına 55 dolar, 2017’de 65 dolar olarak belirlendi. Batı Teksas tipi ham petrolde ise tahminler 2016’da 50 dolar, 2017’de 60 dolar oldu.

Vadeli petrol kontratları New York‘ta 3 Kasım’dan bu yana gelen son haftada %8.4 oranında değer kaybetti. İki haftanın en düşük kapanışının ardından fazla bir değişiklik göstermedi.

Petrol fiyatlarına IEA’nın yayımladığı raporun yön vermesi beklenirken, OPEC Genel Sekreteri Abdalla El-Badri piyasanın önümüzdeki yıl daha dengeli olacağını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum