Yatırım yapmaya başla!

Uluslararası Enerji Ajansı Petrol Fiyatlarında Önlem Alınması Konusunda Türkiye’yi Uyardı

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve yükselen petrol fiyatlarında önlem alınması konusunda Türkiye'yi uyardı.
Uluslararası Enerji Ajansı Petrol Fiyatlarında Önlem Alınması Konusunda Türkiye’yi Uyardı

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, yükselen petrol fiyatlarıyla ilgili olarak Türkiye’ye uyarıda bulundu. Enerji sektöründeki son gelişmeleri ve Türkiye’nin enerji politikasına ilişkin konuları değerlendiren Birol, Türkiye’nin gerçek önlemler almaması halinde ciddi baskı göreceğini söyledi.

Fatih Birol, Türkiye’nin cari açığını etkileyen en önemli faktörlerden birisinin petrol ve doğal gaz olduğunu belirtti.

Yıllardır bu düşüncesini değiştirmediğini söyleyen Birol, fiyatların artması ve dolardaki değişimlerle birlikte, enerji sektöründeki faturaların daha da büyüyeceğini ifade etti.

Enerji faturasında gerekli önlemler alınmazsa, ciddi anlamda baskı göreceğimizi söyleyen Birol, önce petrolde daha sonra da doğal gaz fiyatlarında hissedileceğini belirtti. Aynı durumda olan bir diğer ülkenin Hindistan olduğunu söyleyen Birol, onları daha da zor durumların beklediğini dile getirdi.

Türkiye’nin enerji açısından hem şanslı hem de şanssız durumda olduğunu bildirdi.

IEA Başkanı Birol, etrafımızda dünyanın en büyük petrol ve doğal gaz üreticileri bulunduğu için şanslı olduğumuzu, öte yandan bu bölgelerdeki jeopolitik gelişmelerden en çok etkilenen ülke olduğumuz için şanssız da sayıldığımızı belirtti.

Doğal Gaz Fiyatlarını Öğrenmek için Tıklayınız…

Mümkün olduğu kadar enerji türlerimizi çeşitlendirmemiz gerektiğini söyleyen Birol, 12 Haziran’da imzası atılacak olan TANAP‘ın açılması halinde hem Türkiye, hem bölge, hem de dünya arz güvenliği için önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Petrol ve doğal gazın yerin altından çıkarılıp, üretim aşamasına geçmesinde ekonomik ve jeopolitik engellerin bulunduğunu söyledi.

Doğu Akdeniz’de büyük miktarlarda doğal gaz rezervleri bulunduğunu söyleyen Fatih Birol, çıkarılacak olan gazın ancak bölgenin ihtiyacını karşılayacağını, kısa süre içerisinde dünyada gaz piyasalarında ciddi bir etki yapacağını düşünmediğini ifade etti.

Ham Petrol Fiyatlarını Öğrenmek için Tıklayınız…

Son olarak petrolün 2019 yılında, 100 dolara ulaşıp ulaşmayacağı sorusunu yanıtlandıran Birol; “Birincisi ABD yönetiminin İran ile aldığı kararlar. İkincisi de Venezuela. Bu ikisi petrol fiyatlarının dahada artmasına neden olabilir.” dedi. Venezuela’nın üretiminin çok hızlı bir şekilde düştüğünü, eski devlet başkanı Hugo Chavez zamanında 3,9 milyon varil iken, günümüzde 1,4 milyon varil olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum