Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Uluslararası Enerji Ajansı’nın 2030 Yılı Elektrikli Araç Sayısı Tahmini!

Uluslararası Enerji Ajansı, önümüzdeki 12 yıllık bir süreçte dünyada ne kadar elektrikli araç olacak onu tahmini etti!
Uluslararası Enerji Ajansı’nın 2030 Yılı Elektrikli Araç Sayısı Tahmini!
Yorum

Dünya otomobil üreticilerinin en çok ağırlık verdiği kısım artık “Elektrikli Araç”lardır. 1997 yılında Toyota’nın Prius ile başlattığı hibrit akımına karşı Tesla, tamamı elektrikli araçlarla çıkış yapmıştı. Öncü firma olmak her zaman iyi olsa da VW, Mercedes, Ford, Audi, Honda, Mazda gibi devler, milyon dolarlarını yeni emisyonsuz araçlarına yatırıyor.

Alman Mercedes, ilk etapta girdiği hibrit ünitelerin üzerine, S Serisi ile ilk olarak başlatacağı full elektrikli aracını çıkarmaya hazırlanıyor. Taleplerin arttığı net şekilde gözükürken, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) 12 yıl sonra yeni nesil motorlu araçların ne kadar adete ulaşacağını tahmin etmiş.

Dünyadaki Elektrikli Araç Filosu Her Geçen Sene Katlanarak Çoğalıyor!

Dünyadaki Elektrikli Araç Filosu Her Geçen Sene Katlanarak Çoğalıyor!Araştırma ve tahminler hibrit ve tamamı elektrikli araçları kapsıyor. Geçen sene ki analizler EV araç sayısının %54 arttığı, 3.1 milyona ulaştığı aktarıldı. Büyük sıçramaların görüldüğü geleceğin araçları IEA’ya göre 2030 yılında 125 milyon adede ulaşacak.

Yüksek artışın nedeni; başta Çin olmak üzere bazı ülkelerin fosil yakıtlı araçlara karşı açtığı savaşlar! Bu durum otomotivcileri tam kapasiteli üretim yapmaya zorlayarak, en iyiyi çıkarma yarışına döndürdü.

İlginizi Çekebilir :

Cin De Elektrikli Araclar Cevreyi Daha Fazla Kirletiyor Olabilir
Çin’de Elektrikli Araçlar Çevreyi Daha Fazla Kirletiyor Olabilir!

Temiz dünya için atılan en büyük adımlardan biri olan elektrikli otomobiller, 2035 ve 2040’lı yıllarda 300 milyonu geçeceği tahmin ediliyor. Aynı senelerde dünyadaki toplam araç sayısının da 2 milyar civarlarında olması bekleniyor.

IEA konudan bahsederken en çok teşviğin Çin’de olduğunu söyledi. İnsanları yeni EV kavramına yönlendirmek için şehir içi park, vergi ve farklı birçok avantajları devletler sunmaya başladı. Ve 2025 yılında farklı 15 ülkenin kendi aldığı kararlar doğrultusunda, sınırları içerisine fosil yakıtlı araçların alınmayacağı biliniyor. Sanırız belirtilen yıldan sonra  elektrikli araçların asıl büyük patlamaları yaşanacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu