Yatırım yapmaya başla!

Ultra Zenginlerin Çoğu, Gelecek Yıl Resesyon Bekliyor

Dünyadaki süper zenginlerin yarısından fazlası halihazırda bir resesyon için hazırlanıyor. İşte detaylar;
Ultra Zenginlerin Çoğu, Gelecek Yıl Resesyon Bekliyor

Ortalama 1.2 milyar dolarlık bir aile servetine sahip 360 küresel aile ofisiyle yapılan bir UBS anketine göre dünyadaki süper zenginlerin yarısından fazlası halihazırda bir resesyon için hazırlanıyor.

Sonuçlar, aile ofislerinin yüzde 55’inin 2020’de resesyon gördüğünü ve riskleri azalttığını; yüzde 45’inin de tahvillere ve gayrimenkule geçiş dahil portföylerini ayarlamaya başladıklarını gösterdi. Yüzde 42’sinin ise nakit rezervlerini artırdığı bildirildi.

Kuzey Amerika’daki çok aileli bir ofiste yönetici partner olan bir katılımcı, çok temkinli olduklarını, şu anda bile piyasada rahat hissetmediklerini aktardı.

UBS Ultra Zenginlerin Çoğu, Gelecek Yıl Resesyon BekliyorSonuçta ABD ile Çin arasında artan ticaret savaşı resesyon korkusunu körüklerken verim eğrisi inversiyonu ile ekonomik gerilemeyi tarihsel olarak öngören tahvil piyasası olgusu endişeleri yoğunlaştırmıştı. Bu arada Jeffrey Gundlach ve David Rosenberg dahil olmak üzere pek çok önemli yatırımcı ve ekonomist artan durgunluk riskleri konusunda yakın zamanda uyarmıştı.

Daha birkaç gün önce verdiği demeçte Rosenberg, FED’in oranları sıfıra indirse bile resesyonun 12 ay içinde ABD’yi vuracağını öne sürmüştü.

UBS Anketi Dünya Çapındaki Aile Ofisi Resesyon Tahmini Avrupa’da tek bir aile ofisinin CEO’su olan başka bir katılımcı da endişesini şu sözlerle dile getirdi: “Brexit’le ne olacağını, Avrupa Birliği’nde ne olacağını ve ABD ile Çin arasında ne olacağını kim bilebilir? Çok fazla açık soru var ve bunun pazar üzerinde çarpıcı bir etkisi olabilir. Genel olarak zirveye ulaştığımızı düşünüyoruz.”

Ankette ayrıca aile ofislerinin beşte birinin gelecek yıl durgunluk için beklentilerine yanıt olarak yatırımlarındaki kaldıraç risklerini azalttıkları görüldü. Aşırı zenginlerin durgunluğa dair öngörüsü, birçok Demokrat başkan adayının gelir eşitsizliğini azaltmak için servet vergileri önerdiği sırada geldi.

Elizabeth Warren ile Bernie Sanders, en zengin Amerikalıların varlıklarını vergilendirecek teklifleriyle gündeme geldi. Öyle ki Bernie Sanders, bugün açıkladığı servet vergisi teklifiyle başkanlık yarışı rakibi Elizabeth Warren’ın önerisini dahi zorladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum