Yatırım yapmaya başla!

Ülker İsrafsız Şirket Prensibiyle 2018’de 16,5 Milyon TL Tasarruf Etti

Türkiye’nin dev markalarından Ülker, 2018 yılında israfsız şirket ve geri dönüştürme prensipleriyle 16,5 milyon lira tasarruf sağladı.
Ülker İsrafsız Şirket Prensibiyle 2018’de 16,5 Milyon TL Tasarruf Etti

Türkiye’nin köklü markalarından Yıldız Holding bünyesindeki Ülker, 2018 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Buna göre geçtiğimiz yıl israfsız şirket prensibiyle 16,5 milyon lira tasarruf etti. 2018 yılında atıkların %90’ını geri dönüştüren Ülker’in 2019 yılı için öngördüğü tasarruf miktarı ise 10 milyon TL.

Gıda sektörünün dev isimlerinden Ülker, verimlilik ve iyileştirme çalışmaları kapsamında kullandığı enerji miktarını azaltmayı hedefliyor.

Ülker Geri Dönüşüm İşlemleriŞirket 2014 yılında üretim başına kullandığı su miktarını %30 azaltmıştı. Hedeflenen rakam ise 3 milyon nüfuslu bir şehrin günlük su ihtiyacı kadar. Kullandığı enerji miktarını azaltmayı amaçlayan ünlü marka, 2018 yılında 14,2 bin MWh enerji tasarrufu sağladı. Bu da 9 bin hanenin bir yıllık elektrik tüketimine eşdeğer.

Değer bakımından ise 2,4 milyon lira tasarruf anlamına geliyor. Ülker-Türkiye, Orta Asya ve Balkanlar Bölgesi Başkanı Mete Buyurgan, gelecek nesillere daha yaşanılır bir dünya bırakmak için geri dönüşüme öncülük etmeye devam edecekleri söyledi.

2018’de 554 bin ton satış hacmi, 5,9 milyar lira ciro ve 779 milyon lira esas faaliyet karı elde edildi.

Ülker CiroKurulduğu günden bu yana israfsız şirket prensibiyle çalışan Ülker, 2024 yılında; toplumsal sorumluluk, değer zinciri, çevre ve inovasyon gibi alanlarda sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmayı amaçlıyor.

Topraktan çiftçiye, çalışandan müşteriye kadar tüm paydaşlarla birlikte büyümeyi esas aldıklarını söyleyen Buyurgan, belirlenen yol haritası kapsamında hedeflerine emin adımlarla ilerlediklerini aktardı. Hedeflere ise ancak çalışan ve yöneticilerin sürdürülebilirlik çalışmalarına inanmaları ile ulaşılacağını sözlerine ekledi.

Buyurgan, Gebze fabrikasındaki çalışmalar ile Türkiye’de kendi sektöründe Yeşil Bina Sertifikası (BREEAM) kazanan ilk gıda üreticisi olduklarını söyledi.

Ülker-Türkiye, Orta Asya ve Balkanlar Bölgesi Başkanı Mete BuyurganKarbon salınımı hakkında da bilgi veren Buyurgan, bu alanda 2014 yılından bu yana seviyenin aynı kaldığını, doğal kaynakların korunmasının yanında, yerli üretimi desteklemek için Türk çiftçilerini tercih ettiklerini anlattı. Ürünlerinde kullanılan buğdayın %80’inini yerli üreticilerden alındığını, nakliye, üretim, depolama derken yaklaşık 500 binden fazla aileye katkı sağladıklarını açıkladı. Yine yıllık 4 bin ton olan yulaf ihtiyacının da Türk üreticilerinden tedarik edildiğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum