Yatırım yapmaya başla!

Ülkelerin İnternet Hızlarının Geldiği Son Durum Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?

Araştırma şirketi Cable yayınladığı son rapor ile dünyanın en hızlı internetine sahip ülkelerini açıkladı. Dünyanın en hızlısı Tayvan olurken Türkiye ortalaması ile alt sıralarda yer aldı.
Ülkelerin İnternet Hızlarının Geldiği Son Durum Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?

İnternet kullanımı dünyanın dört bir yanında her geçen gün hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. Akıllı telefonların da yaygınlaşması ile beraber artık internet hayatımızın vazgeçilmezi olmuş durumda. İnternet servis sağlayıcılar sürekli yeni yatırımlar yapıyor ve altyapılar kuruyor. Yapılan tüm yatırımlarda kullanıcılara çok daha iyi bir internet hizmetinin verilmesi amaçlanıyor. Hem mobilde hem de yerel ağlarda internet hızları her geçen gün daha yüksek seviyelere çıkıyor.

Bilindiği üzere bu yıl itibariyle 5G altyapısı sınırlı alanda da olsa kullanılmaya başlandı. Yapılan yatırımlar sonucu kullanıcıların internete bağlanma hızları ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Araştırma şirketi Cable her yıl yayınladığı raporun sonuncusunu açıkladı ve ülkelerin internet hızı ortalamalarını ortaya koydu. ‘2019 Yılı Dünya Genişbant İnternet Hızı’ adıyla yayınlanan listede dikkat çeken detaylar göze çarpıyor.

Araştırmadan Çarpıcı Sonuçlar

Araştırmadan Çarpıcı Sonuçlar

Cable her yıl dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin internete bağlandığı ortalama hızlarını analiz ediyor ve bir liste oluşturuyor. Bu yıl oluşturulan listede çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Cable tarafından oluşturulan son liste 9 Mayıs 2018 ve 9 Mayıs 2019 tarihleri arasındaki dönemi kapsıyor.

Araştırmaya 207 ülke dahil edildi ve dünya genelinde en hızlı internet hızına sahip ülke Tayvan olarak açıklandı. Pek çok teknoloji devinin bulunduğu ülkenin genişbant internet ortalama hızı 85.02 Mbps olarak ölçüldü. Uzak Doğu ülkesi geçtiğimiz yıl 28.09 Mbps ile listenin 28. sırasında bulunuyordu.

Bu yükseliş Tayvan’da internet altyapısına büyük yatırımlar yapıldığını gösteriyor. Listenin ikinci sırasında ise yine bir Uzak Doğu ülkesi Singapur yer alıyor. Küçük ada ülkesinin ortalama internet hızı 70.687 Mbps olarak kaydedildi. Avrupa ülkeleri arasında en hızlı internete ise İsveçli kullanıcılar sahip.

İskandinav ülkesinin internet hızı 55.18 Mbps. Küresel bazda rakamlara değinen araştırmada genişbant indirme hızının geçen yıla göre yüzde 28.5 oranında arttığı belirtiliyor. En hızlı internete sahip olan Tayvan’da 5 GB büyüklüğünde bir verinin sadece 6 dakikada indirildiği açıklandı. Dünyanın en yavaş internet hızının ölçüldüğü ülke ise Yemen olarak açıklandı.  Cable’ın araştırmasında Türkiye ile ilgili internet hızlarına da yer verildi. Ülkemiz dünya ortalamasının epey gerisinde.

Türkiye’nin Ortalama İnternet Hızı Açıklandı

Türkiye’nin Ortalama İnternet Hızı Açıklandı

Araştırmada ülkemizin internet hızının ortalamasında geçen yıllara göre bir artış söz konusu. Türkiye’de 2017 yılında 3.96 Mbps, 2018 yılında 4.90 Mbps olarak ölçülen ortalama internet hızı 2019 yılında 5.27 Mbps olarak açıklandı. Genişbant internet hızında artış görülmesine rağmen ülkemizin dünya sıralamasında epey gerilerde olduğunu söyleyebiliriz. 207 ülke arasında Türkiye hız verileri ile 102. sırada yer aldı.

Ülkemizin internet hızına dair araştırmanın ortaya konduğu bu rapor sonrası TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak’tan konuyla ilgili açıklamalar geldi. Arıak açıklamasında Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler arasında yer aldığını ancak ülkemiz için bu sıralamanın yakışmadığını söyledi.

Başkan Arıak, Türkiye’nin özellikler fiber altyapıya yönelik yatırımlarını artırarak devam etmesi gerektiğini belirterek, ülkenin mevcut ekonomik durumunun bu yatırımları olumsuz etkilediğini söyledi. Şüphesiz önümüzdeki yıllarda yapılan yatırımlar ile internet hızlarımız artmaya devam edecektir ancak dünya ortalamasına göre epey geride olduğumuz araştırmalar ile ortaya konuyor.

Bu arada TÜİK tarafından yapılan son araştırma ülkemizdeki internet kullanımının hızla arttığını gösteriyor. Son veriler ışığında 16-74 yaş aralığındaki kullanıcılar arasında internet kullanım oranı yüzde 75.3 olarak açıklandı. Bu rakam geçtiğimiz yıl 72.9 olarak kaydedilmişti.

Araştırma hanelerin internet erişim oranını yüzde 88.3 olarak açıklarken geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 83.8 olmuştu. Erkeklerin internet kullanımı yüzde 81.8 olarak ölçülen araştırmada kadınların kullanım yüzde 68.9 olarak belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum