Yatırım yapmaya başla!

Ülke Ekonomilerinin Şoklara Tepki Verme Gücü Zayıfladı!

Küresel ekonomilerin durumunu değerlendiren Moody’s, jeopolitik riskler ve ticaret belirsizliği ile büyük şoklara karşı tepki verme kabiliyetinin azaldığını bildirdi.
Ülke Ekonomilerinin Şoklara Tepki Verme Gücü Zayıfladı!

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Amerika ile Çin arasında bir buçuk yıldan fazla bir zamandır devam eden ticaret anlaşmazlığının da etkisiyle küresel ekonomideki büyümenin yavaşladığını belirtti.

Jeopolitik risklerin artmasının, ülkeler arasında yaşanan diplomatik gerilimlerin ve korumacı ticaret politikalarının etkisiyle 2020 yılı için öngörülebilirliğin azaldığı ifade edildi. Öte yandan kurum analistleri gelecek yıl için resesyon ihtimalini zayıf tutuyor.

Küresel ekonomiye dair uyarılar yapan Moody’s, ülke ekonomilerinin büyük şoklara karşı tepki verme yeteneğinin azaldığını bildirdi.

Moody’s Küresel Ekonomi DeğerlendirmeMoody’s Yönetici Direktörlerinden Elena Duggar tarafından hazırlanan raporda ABD ile Çin’in dünya ekonomisinin temel motorlarından ikisi olduğu, bu nedenle de küresel büyüme üzerinde belirleyici faktör oldukları bildirildi.

Geçen yıldan bu yana devam eden, karşılıklı ek tarife artırımlarıyla giderek içinden çıkılmaz bir hale gelen ticaret savaşı küresel büyümenin yavaşlamasına sebep oldu. Elena Duggar yaptığı değerlendirmede, “Çin’deki yavaşlama ve küresel ticaret büyümesinin sona yaklaşmasıyla çoğu gelişmekte olan ülke piyasası da ortalamanın altında büyüyecek.” ifadesine yer verdi.

Ticaret belirsizliği ve Brexit süreci gibi faktörlerin yatırımcı kararlarını etkilediği söylenirken, aynı zamanda kredi koşullarının da zayıflayacağına dikkat çekildi. Kurum analistleri 2020 yılında siyasi, politik ve ticari risklere dikkat çekerken resesyon beklemediklerini söyledi. Ancak ABD ve Avrupa piyasaları için resesyon ihtimalinin halen canlı tutulduğuna vurgu yapıldı.

Ticaret belirsizliği finans piyasalarının volatilitesini artıran en büyük etken!

Ticaret Belirsizliği Piyasalara EtkisiABD tarafından geçen hafta gelen açıklamalar iki ülke arasında artık ateşkes yapılacağı ihtimalini artırdı. Anlaşmanın ilk kısmının imzalanabileceği beklentisi petrol fiyatlarının yükselmesini, hisse senedi piyasalarında ise yeni rekorların kaydedilmesini sağladı.

Fakat dün akşamdan bu yana gelen haber akışı ticaret konusunda belirsizliğin bir kez daha doğmasına sebep oldu. CNBC’ye konuşan kaynak, Trump’ın tarifeleri geri alma konusundaki isteksizliğinden dolayı Çin hükümetinin anlaşma konusunda karamsar olduğunu bildirdi.

Beyaz Saray’ın eski Ekonomi Danışmanı Gary Cohn ise Trump’ın 15 Aralık tarihinde Çin’e uygulayacağı tarifelerin anlaşmanın yapılmasına engel olabileceğini aktardı. Analistler gelen bu haberlerin anlaşmanın yapılacağına dair umutları azalttığını ve finans piyasalarının volatilitesini yeniden artırabileceğini yorumladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum