Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’yı Kızdıran Elon Musk Sosyal Medyada Kaos Yaşattı!

Tesla CEO’su Elon Musk, Kırım'ın 1783'ten beri Rusya'nın olduğunu söyleyerek sosyal medyada ortalığı karıştırdı. Habere dair detaylar aşağıda;
Ukrayna’yı Kızdıran Elon Musk Sosyal Medyada Kaos Yaşattı!
HABER GİRİŞ

Amerikalı teknoloji milyarderi ve Tesla CEO’su Elon Musk, resmi Twitter hesabından bir anket düzenledi ve sert tepkiler aldı. Ankette, Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesi için fikir önerisinde bulundu. Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesine resmi olarak izin verilmesi için sunduğu teklifte, takipçilerinden evet ve hayır oyu istedi.

Sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar ile adından sıkça bahsettiren milyarder, bu sefer Ukraynalı diplomatları harekete geçirdi.

Musk’ın paylaşımında, Birleşmiş Milletler (BM) gözetimindeki ilhak edilen bölgelerin seçimlerinin yeniden yapılmasını ve Rusya’nın eğer halkın iradesi buysa gitmesi gerektiğini önerdi.

Ukrayna Tarafsız Kalmalı

İkinci olarak da Kırım’ı işaret eden Musk, 1783’ten beri olduğu gibi resmen Rusya’nın bir parçası olduğunu söyledi. Eski Sovyetler Birliği Hükümet Başkanı Nikita Kruşçev’in hatasına kadar olduğunu ise kaydetti.

Musk son olarak ise Kırım’a su temininin güvence altına alınmasına çağrıda bulunarak, son durumda da Ukrayna’nın tarafsız kalmasını savundu.

GCM Yatırım Banner

Öne sürdüğü fikirlerin savaşın muhtemel sonucu olacağını paylaşan Musk, o zamana kadar kaç kişinin öleceği sorusuna dikkat çekti. Çatışmanın sonucunda diğer bir ihtimalin ise nükleer savaş olabileceğini belirtti.

Zelenskiy: Hangi Elon Musk’ı Daha Çok Seviyorsun?

Milyarderin sosyal medyadan yaptığı anketin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de resmi Twitter hesabından bir anket yayımladı. Zelenskiy anketinde takipçilerine, “Hangi Elon Musk’ı daha çok seviyorsun?” sorusunu yöneltti. “Ukrayna’yı destekleyen” ve “Rusya’yı destekleyen” olmak üzere iki seçenek sundu.

Zelensky: Elon Musk Anketi
Kaynak: Twitter

Ukrayna’nın Almanya Büyükelçisi Andrij Melnyk, Musk’ın anketine yorumda bulunarak, “Tek sonuç, artık hiçbir Ukraynalının Tesla saçmalıklarını asla satın almamasıdır. Sana iyi şanslar.” dedi.

Kırım’da Yaşayan İnsanların İradesi Karar Vermeli

Gelen birçok yorumun üzerine Elon Musk bir anket daha başlatarak takipçilerine, “O zaman şunu deneyelim: Rusya’nın mı yoksa Ukrayna’nın mı parçası olduklarına Donbas ve Kırım’da yaşayan insanların iradesi karar vermeli.” sorusunu yöneltti. Seçenek olarak da evet ve hayır olmak üzere iki seçenek sundu.

Musk’ın Starlink’i etkinleştirerek ve binlerce terminal sağlayarak Ukrayna için katkı sağladığını söyleyen bir takipçisine yanıt verdi. Musk, “Popüler olmak istediğimi varsayıyorsun, umurumda değil.” dedi.

Litvanya Başkanı: Tesla’nızın Tekerleklerini Çalınmaya Çalışılsa?

Milyonlarca insanın belli bir sonuç için gereksiz yere ölmesini umursadığını ifade eden Musk, “Rusya kısmi seferberlik yapıyor. Kırım risk altındaysa tam savaş seferberliğine gidiyorlar. Her iki tarafta da ölüm yıkıcı olacaktır.” dedi.

Rusya’nın, Ukrayna’nın 3 katı nüfusa sahip olduğunun bilgisini veren Musk, bu nedenle Ukrayna’nın savaşta zafer kazanmasının mümkün olmadığını savundu.

Musk paylaşımında, “Ukrayna halkını önemsiyorsanız, barış arayın.” diyerek çağrıda bulundu.

Musk’ın son anketine yanıt veren Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda, “Sevgili Elon Musk, birisi Tesla’nızın tekerleklerini çalmaya çalıştığında, bu onları arabanın veya tekerleklerin yasal sahibi yapmaz. Her ikisinin de lehte oy kullandığını iddia etseler bile. Sadece söylüyorum.” diyerek dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın