Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’nın Tahıl Ticareti ile Türkiye Büyümesi Desteklendi

Dünya Bankası, Türkiye için 2023 yılı ekonomik büyüme tahminini Ukrayna'nın Karadeniz limanlarını yeniden açmasıyla yükseltti. Detaylar haberde;
Ukrayna’nın Tahıl Ticareti ile Türkiye Büyümesi Desteklendi
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası bugün Avrupa ve Orta Asya (ECA) 2023 ekonomik büyüme tahminini güncelledi. Türkiye için 2023 büyüme tahminini 0,5 puan artıran Dünya Bankası, Türkiye ekonomisi için 2023’te yüzde 3,2, 2024-2025 yılları içinse yüzde 4,2 büyüme açıkladı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihli depremlerin ardından 9 binin üzerinde artçı sarsıntının olduğu belirtilen raporda, Türkiye’de depremler sebebiyle 50 binden fazla kişinin de hayatını kaybettiği bildirildi.

Depremlerden etkilenen bölgenin, Türkiye hasılasının onda birini oluşturduğu da vurgulandı. Deprem bölgesinde önemli ekonomik zararların yaşanmasının da beklenen raporda, fiziki hasarın yaklaşık 34,2 milyar dolar olduğu tahmin edildi.

Çekirdek Enflasyon Yüksek Kalacak

Dünya Bankası tarafından açıklanan raporda, deprem bölgesindeki iyileştirme ve yeniden yapılandırma çalışmalarının gerçek maliyetinin, hasarın iki katına kadar çıkabileceği öngörüldü.

Banka 2023 yılı için olan gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) tahminin yüzde 2,7’den yüzde 3,2’ye çekerken, 2024 yılı içinse tahminini yüzde 4’den yüzde 4,3’e çıkarttı.

GCM Yatırım Banner

Dünya Bankası raporunda, “Ukrayna’nın işgal nedeniyle uğradığı ekonomik zarar çok büyük olsa da, Ukrayna’nın Karadeniz limanlarının yeniden açılması ve tahıl ticaretinin yeniden başlamasının yanı sıra önemli bağış desteği, bu yıl ekonomik aktiviteyi desteklemeye yardımcı oluyor.” dedi.

Açıklanan son rapora göre Ukrayna’da yeniden inşa ve iyileştirme çabalarının maliyeti, Ukrayna’nın 2021 yılındaki savaş öncesi ekonomisinin büyüklüğünün iki katının üzerine çıkarak 411 milyar dolara ulaştı.

Çekirdek enflasyonun yüksek kalacağına işaret edile ECA raporunda, enflasyonu düşürmeye yönelik çabaların piyasa katılımcıları ve politika yapıcıların beklentisinden uzun süreceği ileri sürüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın