Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna’dan Mayın Açıklaması: Sorumluluk Rusya’ya Ait

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, son günlere Karadeniz’de görülen mayınlara ilişkin açıklamada bulundu.
Ukrayna’dan Mayın Açıklaması: Sorumluluk Rusya’ya Ait
Yorum

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna ordusu tarafından Odessa açıklarına döşenmiş olan mayınlar, Karadeniz’deki akıntının etkisiyle İstanbul Boğaz’ına doğru sürüklenmişti. Gelen mayınlar sahil güvenlik ekipleri tarafından etkisiz hale getirilmiş ancak bölgede paniğin artmasına neden olmuştu.

Konuyla ilgili Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Bakanlık açıklamasında söz konusu mayınların deniz kuvvetlerine kayıtlı olmadığını ve bu durumdan Rusya’nın sorumlu olduğunu belirtti.

Rusya ordusunun 2014 yılında Ukrayna’nın Sivastopol kentini geçici işgali sırasında ele geçirdiği deniz mayınlarını kullandığı belirtilen açıklamada, yapılanın uluslararası ortaklar nezdinde Ukrayna’yı itibarsızlaştırmaya yönelik olduğu bildirildi.

‘Sorumluluk Rusya’ya Ait’

Bakanlık Rusya’nın bu tür eylemlerle, Karadeniz’deki uluslararası denizcilik ve insancıl hukuk ilke ve normlarına aykırı yasadışı faaliyetlerini gizlemeye, savaş suçları ve korsanlık sorumluluğundan kaçınmaya çalıştığını açıkladı.

Açıklamada kasıtlı olarak sürüklenen deniz mayınlarının kullandığının altı çizildi ve “Sürüklenen mayınların kullanımı ve bunların öngörülemeyen sonuçlarının sorumluluğu yalnızca Rusya Federasyonu ve donanmasına aittir.” ifadelerine yer verildi.

Boğazda görülen mayınlar sonrası Türk Armatörler Birliği tarafından bölgedeki kaptanların dikkatli olmaları gerektiğine dair uyarı yapılmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu