Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna’da Sievierodonetsk için Sokak Savaşı Sürüyor

Ukrayna'nın doğusunda bulunan sanayi kentinde sokak çatışmalarının şiddetlendiğine dair haberler geliyor.
Ukrayna’da Sievierodonetsk için Sokak Savaşı Sürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik Şubat ayında başlattığı savaş, ülkenin çeşitli yerlerinde etkisini sürdürüyor. Ukrayna ve Rus birlikleri, doğudaki Donbas bölgesinde bulunan sanayi şehri Sievierodonetsk’in kontrolü için sokakta çatışıyor.

Çatışmada hangi tarafın daha üstün olduğu bilinmezken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rus kuvvetlerinin sayısal üstünlüğe sahip olduğunu ve durumun zor olduğunu, ancak Ukrayna’nın savaşmak için her şansı zorladığını söyledi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya’nın elde tutulan en büyük şehir olan Sievierodonetsk’i ele geçirmek için asker ve teçhizat gönderdiğini söyledi. Luhansk ve Donetsk eyaletlerinden oluşan Donbas’taki şehir, Rus taarruzunun ana hedefi haline geldi ve topçu bombardımanları sürüyor.

Ukraynalı savunucular, Sievierodonetsk’te Ruslara karşı direnmeyi başardı. Luhansk valisi Serhiy Gaidai “Birliklerimiz bir karşı saldırı yapmayı başardılar. Ama şimdi durum bizim için biraz daha kötüleşti.” açıklamasında bulundu.

Taraflar Durmayı Düşünmüyor

Sievierodonetsk Belediye Başkanı Oleksandr Stryuk, sokak çatışmalarının şiddetlendiğini ve iki tarafın da çekilmeyi düşünmediğini söyledi. Her iki taraf da birbirlerine çok büyük kayıplar verdiklerini söylüyor.

Rusya, Ukrayna kuvvetlerinin savaşın ilk aşamalarında birliklerini başkent Kiev ve Ukrayna’nın ikinci büyük şehri Harkov’dan püskürtmesinin ardından, doğudaki Donbas’ı hedef alıyor.
Başkent Kiev’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Zelenski, “Doğuda durum zor. Durumun kontrolü bizde. Ruslar daha güçlü ancak savaşacak gücümüz var” açıklamasında bulunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu