Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna’da Hayatını Kaybeden Sivil Sayısı 3 Bine Dayandı

Savaşın başından bu yana Ukrayna’dan diğer ülkelere giden kişi sayısı 8,3 milyonu geçerken, ülke içinde 7,7 milyonu yerinden edildi.
Ukrayna’da Hayatını Kaybeden Sivil Sayısı 3 Bine Dayandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşmiş Milletler, iki ayı geride bırakan Ukrayna savaşı ile ilgili olarak güncel verileri paylaştı. 28 Nisan itibarıyla 7,7 milyon sivilin ülke içinde yerinden edildiği, 8,3 milyon kişinin ise ülkeyi terk ettiği bildirildi.

24 Şubat-28 Nisan arasında 5 milyon 429 bin 739 kişi en yakın komşu ülkelere geçiş yaptı. Bunların yarıdan fazlasına denk gelen 2 milyon 992 bin 575’i Polonya’ya gitti.

Geri kalanlardan Romanya’ya 810 bin 21, Rusya’ya 656 bin 381, Macaristan’a 513 bin 848, Moldova’ya 441 bin 437, Slovakya’ya 367 bin 904 ve Belarus’a 25 bin Ukraynalı geçiş yaptı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinden yapılan açıklamada, savaşın başından bu yana en az 2 bin 899 sivilin yaşamını yitirdiği, 3 bin 235 sivilin yaralandığı belirtildi.

Ancak gerçek sayının bunlardan çok daha fazla olduğuna işaret ediliyor. Kayıpların çoğunun ağır topçu ve çok namlulu roketatar sistemlerinden yapılan bombardımanlar ve hava saldırıları dahil olmak üzere geniş etki alanına sahip patlayıcı silahların kullanılmasından kaynaklandığı belirtildi.

Savaşın başından bu yana Rusya’nın gazetecilere karşı işlediği suç sayısının 243 olduğu açıklandı. Bunlar arasında cinayet, adam kaçırma, yaralanma, tehdit ve televizyon kulelerinin bombalanması bulunurken, toplamda 7 gazetecinin öldüğü bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu