Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna’da Devlete Ait Web Siteleri Siber Saldırıya Uğradı

Ukrayna’da hükümete bağlı resmi internet siteleri hackerların hedefi oldu. Hükümet saldırılardan dolayı Rusya’yı suçladı.
Ukrayna’da Devlete Ait Web Siteleri Siber Saldırıya Uğradı
Yorum

Rusya ordusu Ukrayna’ya harekat düzenlerken, gerilimin etkisi dijital mecralar üzerinde de kendini gösteriyor. Ukrayna Bakanlar Kurulu’nun ve dışişleri, altyapı, eğitim ve diğer bakanlıkların web sitelerinde aksaklıklar yaşandı.

Ukrayna Parlamentosu başta olmak üzere birçok devlet kurumunun internet sitelerine siber saldırılar yapıldı. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mihaylo Fedorov, devleti hedef alan DDoS saldırılarının olduğunu söyledi. Fedorov bu platformlara erişim sorunu yaşandığını vurguladı.

Yöneticis siber saldırıdan etkilenen bankalara dair isim vermekten kaçındı. Ülkede benzer siber saldırılar geçtiğimiz hafta da yaşandı. Ukrayna savunma bakanlığı ve iki bankanın çevrimiçi ağları, geçen hafta siber saldırıya uğramıştı.

Ukraynalı yetkililer bu hafta, bilgisayar korsanlarının devlet kurumlarına, bankalara ve savunma sektörüne büyük saldırılar başlatmaya hazırlandıklarına dair açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Devlet Özel İletişim ve Bilgi Koruma Servisi,web sitelerine yapılan siber saldırıların, 15 Şubat’ta Ukrayna hükümetinin web sitelerini hedef alan siber saldırıların “devamı” olduğunu söyledi.

Kiev yönetimi ise Rusya’yı suçlarken, Moskova herhangi bir müdahale olduğuna dair suçlamaları kabul etmedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu