Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna ve BM 300 Milyon Dolarlık Toplum Kurtarma Fonu Kuracak

Ukrayna ve Birleşmiş Milletler, beş yıllık bütçesi toplamda 300 milyon doları bulan toplum kurtarma fonu kuracak. Detaylar haberde;
Ukrayna ve BM 300 Milyon Dolarlık Toplum Kurtarma Fonu Kuracak
HABER GİRİŞ

Ukrayna Toplulukları, Bölgeleri ve Altyapıyı Geliştirme Bakanı Alexander Kubrakov, Londra’da düzenlenen Ukrayna’yı İyileştirme Konferansı öncesinde Birleşmiş Milletler (BM) Ukrayna Mukim Koordinatörü Denise Brown ile bir araya geldi.

21-22 Haziran tarihleri arasında Londra’da düzenlenen konferans, Ukrayna’nın toparlanmasına yönelik ortak bir yaklaşımın uygulanmasını topluluklar düzeyinde tartışmayı amaçlıyor.

Ukrayna medyası, bu etkinliğin aynı zamanda bir toplum kurtarma fonu kurulmasının önünü açtığını bildirdi.

Fon Neleri Amaçlıyor?

Bakanlık sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, bir topluluk kurtarma fonunun oluşturulmasının, toplulukların uzun vadeli restorasyonu ve direncine yönelik önemli bir adım olduğuna dikkat çekildi.

Oluşumun odak noktasının, toplulukların dayanıklılığını güçlendirmek ve vatandaşlara temel hizmetleri sağlamak için altyapıyı eski haline getirmek olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Fonun önceliklerinin konutların, kritik ve sosyal altyapının yeniden inşası, insani mayın temizliği ve yerel işletmelere destek olduğu ifade edildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @OlKubrakov

Fonun içeriğinin, önümüzdeki beş yıl içinde ülkenin ihtiyaçları için 300 milyon doları bulması planlanıyor. İlk tohum finansmanının 50 milyon dolar olacağı belirtildi.

Kubrakov, reformlara devam etmeden başarılı bir toparlanmanın mümkün olmadığını söylerken, “Bugün çok sayıda topluluğun kendi başlarına zorluklarla başa çıkma fırsatına sahip olmadığını anlıyoruz. Amacımız, toplulukların toparlanma zorluklarıyla başa çıkmalarına yardımcı olacak gerekli tüm kurumsal, finansal ve danışmanlık desteğini sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Altyapıyı Geliştirme Bakanlığı ve BM, topluluklar tarafından başlatılan ve kamuoyu istişareleri yoluyla kararlaştırılan projelere öncelik vermek için birlikte çalışacak.

BM, Ukrayna’nın 2024’teki toparlanması için 1 milyar dolardan fazla ayırmayı planlıyor.

Ukrayna’yı İyileştirme Konferansı’ndan İlk Mesaj

Bu arada Kubrakov, Londra’da düzenlenen Ukrayna’yı İyileştirme Konferansı’ndan ilk mesajını sosyal medya aracılığıyla paylaştı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @OlKubrakov

Dünya Bankası yetkilileri ile gerçekleştirilen görüşmelerde Kakhovka barajı felaketinin sonuçlarını ortadan kaldırılması için birlikte çalışma sözü verildiğini belirtti.

Ayrıca iyileştirme projelerine öncelik vermek için bir durum metodolojisi üzerinde çalışıldığını; amacın birleşik, adil, veriye dayalı bir yaklaşım oluşturmak olduğunu dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.