Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Tarımsal İhracatında Dikkat Çekici Artış Beklentisi!

Ukrayna Tarım Konseyi'nden yapılan açıklama ve paylaşılan verilere göre tarım ihracatında Ağustos ayı itibarıyla önemli bir yükseliş bekleniyor. Detaylar haberde;
Ukrayna Tarımsal İhracatında Dikkat Çekici Artış Beklentisi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Tarım Konseyi Başkan Yardımcısı, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın tarımsal ihracatının geleceğine dair önemli tespitlerde bulundu.

Açıklamada Ukrayna’nın tarımsal ihracatının, Ukrayna deniz limanlarının önündeki engelleri kaldıran Birleşmiş Milletler (BM) aracılığı ile yapılan anlaşma sayesinde Temmuz ayındaki 3 milyon tondan Ağustos’ta yaklaşık 4 milyon tona yükselmesinin muhtemel olduğu ifade edildi.

Yeni İhracat Fırsatlarına Rağmen Sıkıntılar Sürüyor

Tarım üreticilerini temsil eden organizasyonun sahibi Denys Marchuk, televizyonda yayınlanan bir brifingde, yeni ihracat fırsatlarına rağmen, Ukraynalı çiftçilerin hala fon sıkıntısı çekeceğini ve üçte birinin bu ay 2022/23 kış tahıl ekiminde yer alamayacaklarını söyledi.

Ukrayna’nın tahıl ihracatı; Rusya’nın ülkeyi işgal edip Karadeniz limanlarını kapatması, küresel gıda fiyatlarının artması ve Afrika ve Orta Doğu’da ortaya çıkan kıtlık korkularından bu yana düşüş gösteriyor.

Temmuz ayının sonunda, Moskova ile Kiev arasında BM ve Türkiye’nin arabuluculuğunda yapılan bir anlaşma uyarınca üç Karadeniz limanının engeli kaldırılmıştı.

GCM Yatırım Banner

Ancak limanlar açılmış olsa bile, Ukrayna’nın tarımsal ihracatı, ayda 6 milyon tona kadar tahıl ihraç ettiği çatışma öncesine göre önemli ölçüde düşük seyrediyor.

Tahıl İhracatına Dair Veriler Paylaşıldı

Ukrayna Tarım Bakanlığı’ndan geçen hafta yapılan açıklamaya göre, ülkenin tahıl ihracatı 2022/23 sezonunda 19 Ağustos’a kadar yıllık yüzde 51,6 düşüşle 2,99 milyon tona geriledi.

30 Haziran’da sona eren 2021/22 sezonu için tahıl ihracatı, Rusya’nın 24 Şubat’ta işgalinden önceki güçlü sevkiyatlar sayesinde yüzde 8,5 artarak 48,5 milyon tona yükseldi.

Hükümet yetkilileri, Rus kuvvetlerine toprak kaybı ve daha düşük tahıl verimi nedeniyle 2021’de rekor 86 milyon tona kıyasla Ukrayna’nın bu yıl en az 50 milyon ton tahıl hasat edebileceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.