Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Savunma Bakanlığı: Hedefimiz Drone Ordusu Kurmak

Rus işgali ve devamında yaşananlar, Ukrayna'yı drone ordusu da dahil olmak üzere savunma sanayisini artırmaya teşvik ediyor. Detaylar haberde;
Ukrayna Savunma Bakanlığı: Hedefimiz Drone Ordusu Kurmak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Ukrayna’nın bir drone ordusu da dahil olmak üzere güçlü bir askeri ve savunma sanayisi kurmayı planladığını söyledi. Bu hafta devletin, stratejik şirketlerdeki özel hisseleri devralmasının bu hamlenin bir parçası olduğunu belirtti.

Reznikov, Reuters’e yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın NATO kalibreli Ukrayna ağır silahları üretmeyi gözden geçirdiğini ifade etti. İnsansız hava aracı karıştırma yeteneklerini ve “gezegendeki savaşın geleceği” olarak adlandırdığı kendi hava, su altı ve kara insansız hava araçlarını üretmesi gerektiğine dikkat çekti.

Reznikov: Ukrayna, Drone Ordusu Oluşturma Sürecinde

Bakan, açıklamasının devamında Ukrayna’nın Rusya’nın işgaline direnmek için bir “drone ordusu” oluşturma sürecinde olduğunu söyledi.

Moskova’nın son haftalarda, hayati Ukrayna altyapısını vurmak için İran yapımı “kamikaze” insansız hava araçlarını serbest bıraktığının altını çizdi.

İsrail Örneğini Verdi

Kiev’in merkezindeki çok sıkı korunan hükümet bölgesinde verdiği röportajın devamında şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“İsrail gibi olmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki yıllarda daha bağımsız olmak için çabalıyoruz. Bence görülebilir en iyi cevap İsrail’de. Silahlı kuvvetleri için ulusal sanayilerini geliştirmek… Bu, onları bağımsız yaptı.”

Ukrayna, Şubat ayında başlayan Rus işgali boyunca gelişmiş Batı silah sistemlerine büyük ölçüde bağımlıydı. Güneydeki Rus tedarik hatlarına ve komuta noktalarına zarar vermek için HIMARS gibi çok sayıda roketatar kullandı.

1991’de bağımsızlığını ilan eden 41 milyonluk eski Sovyet cumhuriyeti, bu yıl NATO üyeliği için başvurdu. Ancak hala NATO standardından farklı bir kalibreye sahip bir dizi Sovyet dönemi ağır silah filosuna sahip durumda.

“Sovyet Silah Sistemlerini Bırakmalıyız”

Reznikov bu konuya da değinirken “Sovyet silah sistemlerini kullanarak bağımsız olmadığımızı anladık. Yeni NATO mühimmatına sahip yeni sistemlere sahip olmak daha iyi olacak” şeklinde konuştu.

Reznikov ayrıca, kilit stratejik şirketlerdeki hisselerin devralınmasının Kiev’in daha geniş savunma hamlesinin bir parçası olduğunu söyledi. Ortak girişimler, özelleştirmeler veya şirketleşmeler yaratmayı önerdi:

“Güvendiğimiz ortaklarımızdan gelecek her türlü öneriye kesinlikle açığız. Bu gelişmenin bir sonraki aşamasında Ukrayna’ya dünyanın en büyük şirketlerinden konukların geleceğini ve Ukrayna’da yeni fabrikalar kuracaklarını düşünüyorum.”

Bakan, Ukrayna’nın zaten NATO’nun Batı ittifakının doğu kanadındaki savunmasının önemli bir parçası olduğunu da belirtti. Ülkenin, yabancı ortaklarla sistemlerin ve ortak girişimlerin nasıl geliştirileceğini tartıştığını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın