Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Savaşı Rusya Ekonomisine Darbe Vurdu

Rusya-Ukrayna savaşı başladığı günden beri Rusya’ya uygulanan yaptırımlar etkisini hissettirdi. Rus ekonomisi ikinci kez küçüldü. İşte detaylar;
Ukrayna Savaşı Rusya Ekonomisine Darbe Vurdu
HABER GİRİŞ

Rusya Federal İstatistik Kurumu (Rosstat), 2022’nin üçüncü çeyreğini kapsayan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) istatistiklerini paylaştı. Verilere göre Rus ekonomosi bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 küçüldü. Bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,1 küçülen Rus ekonomisi, mevcut verilerle birlikte iki çeyrek üst üste daralarak resesyona girdi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, ekonominin bu yıl yüzde 2,9 küçüleceğini tahmin ediyor. Rusya Merkez Bankası’nın tahmini ise yüzde 3 ila 3,5 arasında olacağı yönünde.

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden beri hem Avrupa ülkeleri hem de Amerika Birleşik Devletleri tarafından sert yaptırımlara maruz kalan Rusya, karşılık olarak enerji kozunu kullandı.

Yine de resesyondan kurtulamayan ülke, bazı Avrupa ülkelerine enerji arzını tamamen kesti. Yüzlerce şirket Rusya’dan tamamen çekildiğini açıkladı. Uygulanan yaptırımların ana amacı Rusya’nın savaş için kullandığı finansmana zarar vermekti.

Savaşın neticesinde küresel enerji krizi patlak verdi. Avrupa ülkelerinde kış için endişeler ve kaygılar ortaya çıktı. Dünya devi ülkeler için resesyon, enflasyon, ekonomik kriz gibi sorunlar sıklıkla dile getiriliyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.