Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna’da Savaş Elektronik Para Kullanımını Durdurdu

Ukrayna Merkez Bankası, alınan sıkıyönetim kararı kapsamında elektronik para kullanımını durdurdu. Ayrıntılar haberde…
Ukrayna’da Savaş Elektronik Para Kullanımını Durdurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna merkez bankası, Rusya’nın ülkeyi işgal etmesi sonrası, elektronik para basılmasını ve elektronik cüzdanların yenilenmesini askıya aldı. Karar ülke genelinde uygulanmaya başlayan sıkıyönetim kararları kapsamında alındı.

Merkez bankası ayrıca döviz piyasasındaki işlemleri durdurdu. Ülkede döviz çekimi yasaklandı. Banka döviz kurunu 24 Şubat tarihindeki kura sabitledi.

Banka kısıtlama kapsamında, “e-para ihraççılarını askıya alma, e-cüzdanları e-para ile doldurma ve e-para veren bankalara e-para dağıtma” talimatı verdi.Elektronik paralar, PayPal hesabında veya dijital bankada tutulan dijital varlıkları kapsıyor.

Bu kararın kripto ve diğer dijital para birimlerini kapsayıp kapsamadığı henüz bilinmiyor. Açıklamada ülkenin finansal sisteminin güvenilir ve istikrarlı işleyişini sağlamak için bu kararın alındığı vurgulandı.

Geçtiğimiz yıl Ukrayna Merkez Bankası’na, CBDC çıkarma izni verilmişti. Rusya’nın geçtiğimiz saatlerden itibaren harekata başlaması, yeni kararların alınmasını gerekli kıldı. Devlet Başkanı Zelenskiy ülke çapında sıkıyönetim ilan etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%