Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna: Rusya 200 Binden Fazla Çocuğu Sınır Dışı Etti

Ukrayna hükümetinden yapılan açıklamada, Rusya’nın çocukları zorla sınır dışı ettiği kaydedildi.
Ukrayna: Rusya 200 Binden Fazla Çocuğu Sınır Dışı Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları, ülkenin belirli bölgelerinde devamlılığını sürdürüyor. Çatışmaların gölgesi altında insani boyutta tartışılan olayların yaşandığı belirtiliyor.

Son olarak Ukrayna hükümetinden konuyla ilgili bir açıklama geldi. Açıklamada Rusya’nın 24 Şubat’taki işgalinden bu yana 210.000’den fazla çocuğu zorla sınır dışı ettiği ve Rus vatandaşı yapmaya zorladığı kaydedildi.

İnsan hakları yetkilisi Lyudmyla Denisova, çocukların zorla sınır dışı edildiğini ve 1,2 milyon Ukraynalı arasında olduğunu söyledi.

Bu açıklamalara Kremlin tarafından bir yanıt verilmedi. Moskova, Ukrayna’da özel bir askeri operasyon olarak adlandırdığı operasyonu başlatmasından bu yana kasıtlı olarak sivilleri hedef aldığını reddediyor ve Rusya’dan ayrılmak isteyenlere insani yardım sunduğunu söylüyor.

Ukrayna Geleceğinden Mahrum Bırakılıyor

Denisova açıklamasında “Çocuklarımız dışarı çıkarıldıklarında ulusal kimlikleri yok ediliyor ve ülkemiz geleceğinden mahrum bırakılıyor.” ifadelerini kullandı. Yetkili çocuklara Rusya’nın taraflı tarihinin anlatıldığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bölgede yaşanan çatışmaların yanı sıra Rusya insani boyutta savaş suçları işlemekle itham ediliyor. Rusya tarafı ise bu iddiaları reddediyor.

Çatışmalarda insani muamele için uluslararası yasal standartları tanımlayan 1949 Cenevre Sözleşmeleri, bir çatışma sırasında sivillerin işgalci gücün topraklarına toplu olarak zorla nakledilmesini yasaklayarak bunu bir savaş suçu olarak sınıflandırıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.