Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna: Rusya’nın Enerji Sistemine Saldırıları Artacak!

Ukraynalı yetkililer, Rusya'nın ülkedeki enerji sistemine ve altyapısına yönelik gerçekleştirdiği saldırıların giderek büyümesini bekliyor. Detaylar haberde;
Ukrayna: Rusya’nın Enerji Sistemine Saldırıları Artacak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukraynalı yetkililer, Salı günü yapılan açıklamayla Rusya’nın olası yeni saldırıları ile ilgili uyarılarda bulundu. Rusya’nın bu kış enerji sistemine saldırılarını hızlandıracağından endişe duyulduğu ve bunu önlemek amacıyla hava savunma teknolojisi için Batılı güçlerden destek beklendiği ifade edildi.

Son iki gün içinde Ukrayna’nın elektrik ve ısıtma altyapısını vuran bir dizi yıkıcı saldırı, birçok doğu bölgesinde kitlesel elektrik kesintilerine neden oldu.

Kıdemli cumhurbaşkanlığı danışmanı Mykhailo Podolyak konuyla ilgili verdiği demeçte “Bu tür saldırıların sayısının artmasını bekliyoruz ve çeşitli senaryolara hazırız” ifadelerini kullandı.

Podolyak: Ukrayna, En Zorlu Kışını Bekliyor!

Ukrayna bağımsızlığını kazandığı andan bugüne en zorlu kışını bekliyor” diyen Podolyak, vatandaşların bu kış elektrik ve ısı sorunlarına hazırlıklı olmaları gerektiğini de sözlerine ekledi. Doğu Avrupa ülkesi, soğuk aylarda genellikle -15 santigrat dereceye kadar düşük sıcaklıklar görebiliyor.

Podolyak ayrıca, Ukrayna’nın Moskova işgalinin başlangıcından bu yana hayati altyapıyı korumak için yabancı müttefiklerinden hava savunma sistemleri istediğini, ancak arz eksikliğinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna Enerji Bakanlığı Sözcüsü ise şu anda Ukrayna’nın tüm şebekesinin Rus füzeleri tarafından ulaşılabilir olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra “Ukrayna üzerindeki gökyüzü kapanana dek, Rusya ne yazık ki füzelerini istediği yere fırlatabilir. Görevimiz her şeyi hızlı bir şekilde onarmak” açıklamasında bulundu.

Yakın zamanda, enerji hatlarını kesen sürekli bombardıman nedeniyle ülkenin en büyük nükleer santralindeki son çalışan reaktörün kapatılmak zorunda kalması Ukrayna’nın enerji güvenliğine bir başka darbe oldu. Tesisin, Mart ayından bu yana Rus birlikleri tarafından işgal edilmiş durumda olduğu biliniyor.

Ukrayna Enerji Bakanı Alman Galushchenko, saldırıların Ukrayna’nın en büyüklerinden biri olan Kharkiv bölgesindeki Zmiivska kömür santralini ve üç yüksek voltajlı trafo merkezini vurduğunu söyledi.

Podolyak, Pazar günü Kharkiv’in eteklerinde evler için su da ısıtan başka bir kömür santralinin vurulduğunu bildirdi.

Galushchenko, saldırıların beş bölgede yüz binlerce insanı elektriksiz bıraktığını, ancak tüm ana hatların kısa süre içinde restore edildiğini söyledi.

Kharchenko: Ruslar, Ukrayna Enerji Sisteminin Topolojisini Biliyor

Rusya, geniş füze cephaneliğinin yanı sıra, çoğu, Kiev’in Moskova’dan yönetildiği Sovyet döneminde ortaya konan Ukrayna’nın elektrik şebekesi hakkındaki ayrıntılı bilgisinden de yardım alıyor.

Kharchenko bu konuya değinip “Ruslar, Ukrayna’nın enerji sisteminin topolojisini biliyor, bu bir sır değil” derken, buna rağmen Moskova’nın, gücü ulusal düzeyde değil bölgesel düzeyde kesebileceğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Ukrayna’nın küçük bir bölümünü seçip oradaki altyapıyı kasıtlı olarak yok ederlerse, bir şehri birkaç gün boyunca elektriksiz bırakabilirler.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.