Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna: Rusya Herson Savaşında Büyük Kayıplar Verdi

Ukrayna ordusu, Herson'da yaşanan savaşta, çok sayıda Rus askerinin öldüğünü açıkladı. Ayrıntılar geliyor...
Ukrayna: Rusya Herson Savaşında Büyük Kayıplar Verdi
HABER GİRİŞ

Ukrayna ordusu, Kiev’in güneydeki karşı taarruzunun odak noktası ve önemli bir nokta olan Hersonn bölgesindeki çatışmalarda çok sayıda Rus askerini öldürdüğünü ve Moskova’nın tedaik hatlarını besleyen iki mühimmat deposunu imha ettiğini açıkladı

Ordunun güney komutanlığı, Dnipro Nehri üzerinden Herson’a giden demiryolu trafiğinin kesildiğini ve nehrin batısındaki Rus güçlerini doğudaki tedarikten potansiyel olarak daha fazla izole ettiğini bildirdi.

Ukrayna, son haftalarda Dnipro üzerindeki üç köprüye ağır hasar vermek için Batı tarafından tedarik edilen uzun menzilli füze sistemlerini kullandı ve Herson şehri ile olan bağlantıyı kesti.

Açıklamada işgal altındaki topraklardaki ana ulaşım bağlantılarını kontrol altına alan yangın sonucunda, Dnipro’yu geçen demiryolu köprüsü üzerinden trafiğin mümkün olmadığı kaydedildi.

Rusların ele geçirdiği ilk büyük şehir olan Herson bölgesinde Cuma günü meydana gelen çatışmalarda 100’den fazla Rus askerinin ve yedi tankın imha edildiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Herson bölge konseyinin ilk başkan yardımcısı Yuri Sobolevsky, sakinlere Rus mühimmat çöplüklerinden uzak durmalarını söyledi. Ukrayna ordusunun Ruslara karşı savaştığını ve bunun sadece başlangıç olduğunu sözlerine ekledi.

Blinken ile Lavrov Görüştü

Bölgede savaş devam ederken, liderlerin diplomasi trafiği sürüyor. Son olarak ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ABD ve Rusya’nın üst düzey diplomatları, savaşın başından bu yana ilk telefon görüşmelerinde, Ukrayna’dan tahıl sevkiyatını yeniden başlatma ve dünya çapında bir gıda krizini hafifletme amaçlı BM aracılı bir anlaşmayı tartıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e Washington’un gıdanın yaptırımlardan muaf tutulması konusundaki vaatlerini yerine getirmediğini söyledi.

Lavrov ise Blinken’e Rusya’nın özel askeri operasyonunun tüm hedeflerine ulaşacağını söylediğini ve Batı’nın Ukrayna’ya silah tedarikinin yalnızca çatışmayı uzatacağını iletti.

Blinken, Lavrov’u Ukrayna’daki savaşı sırasında toprak hakkı konusunda uyararak “Dünya ilhakları tanımayacak. Planlarında ilerlemeye devam ederse Rusya’ya ciddi ek maliyetler yükleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın