Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna NFT Satışı ile Anıtları Restore Edecek

Rusya ile olan savaşın gölgesinde yaşayan Ukrayna, yaralarını NFT satışlarından elde edeceği gelir ile saracak.
Ukrayna NFT Satışı ile Anıtları Restore Edecek
HABER GİRİŞ

Ukrayna hükümeti, sanat eserlerini restore etmek için NFT satışlarından elde edeceği gelirlerden yararlanacak.

Ukrayna Kültür ve Bilgi Politikası Bakanlığı, yapacağı NFT satışından 1.3 milyon dolar gelir bekliyor. Bakanlık, satışlardan elde edilen gelirin, çoğu Rusya’dan gelen füze saldırılarıyla hasar görmüş veya yok edilmiş olan anıtların restorasyonuna harcanacağını açıkladı.

Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkachenko, “Altı aydır süren savaş sırasında Ruslar yüzlerce müzemizi, tiyatromuzu ve kültür kurumumuzu tahrip etti. Ülkenin kültürü ve ulusal mirası zarar gördü” diye konuştu.

Ukrayna Bilgi Teknolojisi Geliştirmeden Sorumlu Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alexander Borniakov “NFT’ler, Rus füzelerini durdurmayacak, ancak blok zincir teknolojisi, Ukrayna’nın inovasyon dostu bir ülke olarak ekonomik toparlanmasına ve gelişmesine katkıda bulunacak.” açıklamasında bulundu.

Hükümet savaşın başlamasından bir ay sonra Meta Tarih projesini başlattı. Proje kapsamında toplanan fonlar restorasyon için kullanılacak.

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Bitcoin Günü Nasıl Kapatır?

Ülkenin Kültürel Mirası Savaştan Zarar Gördü

Tarih, doğa ve sanat açısından önemlerine dayalı olarak dünya mirası alanlarının çoğunun arkasındaki kurum olan UNESCO, bu hafta itibarıyla Ukrayna’daki 164 kültürel alanın Rusya ile savaş sonucunda kısmen hasar gördüğünü veya yok edildiğini bildirdi. Bunlar arasında 72 dini alan, 12 müze, 32 tarihi bina, kültürel faaliyetler için 24 bina, 17 anıt ve 7 kütüphane bulunuyor.

UNESCO genel direktörü Audrey Azoulay, Haziran ayında yaptığı açıklamada, “Ukrayna kültürel bölgelerine tekrarlanan bu saldırılar durdurulmalı. Kültürel miras hiçbir koşulda hedef alınmamalıdır.” ifadelerini kullanmıştı.

Şubat ayında Rusya ile savaşın başlamasından bu yana, Ukrayna hükümeti, Dijital Dönüşüm Bakanlığı tarafından sağlanan cüzdan adreslerine doğrudan gönderilen 100 milyon dolardan fazla kripto bağış topladı. Kripto bağışları ülkenin ordusuna ve insani yardım sağlamayı amaçlıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.